CFR a ratat calificarea în finala Ligii Elitelor U19

Echipa de juniori sub 19 ani a clubului CFR Cluj a pierdut cu 1-2 semifinala din Liga Elitelor U19, în fața formației Viitorul Constanța. Meciul disputat la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia a fost extrem de echilibrat cele două formații reușind să înscrie abia după minutul 85. Constănțenii au marcat de două ori în doar câteva zeci de secunde, prin Louis Munteanu (min. 86 și 87), după două gafe în defensive feroviarilor care l-au lăsat de fiecare dată singur cu portarul. Golul marcat de Gondiu (min. 89) nu a fost suficient pentru ca CFR să reintre în meci.

În cealaltă semifinală, la Buftea, Dinamo a trecut de UTA după lovituri de departajare, rezultatul după 90 de minute fiind egal, 2-2. Astfel, luni, 3 august, de la ora 11:00, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia se va disputa finala Ligii Elitelor U19. Miza este titlul de campioană a României și locul în viitoarea ediție a UEFA Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori U19.