Adrian Șulcă și-a făcut singur cadoul de Paști! A obținut medalia de aur la Openul European de la Zagreb

Sportivul de 20 de ani, Adrian Șulcă, a câștigat la sfârșitul săptămânii trecute medalia de aur la Openul European de la Zagreb (Croația), în cadrul categoriei 73 kg. Tânărul judoka este legitimat la ”U” CSM Cluj – Dinamo și este antrenat de Florin Bercean și Gianina Andreica.

Șulcă a încheiat competiția din Croația pe prima treaptă a podiumului după cinci meciuri excepționale, câștigate toate prin ippon. În finală, el l-a învins pe italianul Augusto Meloni.

Campion olimpic de tineret în 2018 la Buenos Aires, Șulcă este una dintre marile speranțe ale judoului românesc pentru Jocurile Olimpice din 2024. Recent, el a fost admis și va studia la prestigioasa universitate Nihon din Tokyo unde se va pregăti pentru JO de peste trei ani, alături de renumiți sensei din Țara soarelui răsare.