UNITER 2020: Spectacolele „Chiritza în concert”, „Furtuna” și „Nora”, nominalizate la mai multe categorii

Foto: Nicu Cherciu

Uniunea Teatrală din România a anunțat luni, 24 februarie, nominalizările la Premiile UNITER 2020, ediția 28, eveniment care va avea loc în 11 mai la Craiova. Juriul de nominalizări care a selectat cei mai buni artiști ai anului 2019 a fost alcătuit din criticii de teatru: Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu și Călin Ciobotari. Ediția precedentă a Galei Uniter a fost găzduită de Teatrul Național din Cluj-Napoca.

Spectacolul „Chiritza în concert”, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca a fost nominalizat la categoria „Cel mai bun spectacol”, iar Anca Hanu, care o interpretează pe Chiritza Bârzoi în același spectacol a fost nominalizată la categoria „Cea mai bună actriţă în rol principal”. Actrița Anca Hanu a câștigat în 2015 Premiul Uniter la categoria „Cea mai bună actriță în rol principal”, pentru rolul din “Amalia respiră adânc”, spectacol pus în scenă tot la Teatrul Național din Cluj-Napoca în regia și scenografia lui Tudor Lucanu. Anca Hanu a mai fost nominalizată la Uniter în 2007, pentru debut, cu rolul „Grace” din spectacolul “Purificare”, în regia lui Andrei Şerban, jucat la Teatrul Național din Cluj.

De asemenea, actorul Cristian Grosu, de la Teatrul Național din Cluj a fost nominalizat  pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna” de William Shakespeare, în regia lui Gábor Tompa, la categoria „Cel mai bun actor în rol secundar”. El a obținut Premiul pentru Debut la Galele UNITER, pentru rolul Graham din spectacolul PURIFICARE de Sarah Kane, în 2007.

Spectacolul „Chiritza în concert” poate fi văzut în 10 martie la Cluj, în timp ce „Furtuna” este programat în ziua de 13 martie.

Foto: Biró István

În ceea ce privește Teatrul Maghiar de Stat Cluj, juriul l-a nominalizat pe Botond Nagy la premiul pentru Cea mai bună regie a spectacolului „Nora” de Henrik Ibsen, iar pentru scenografia spectacolului au fost nominalizați la premiul UNITER Carmencita Brojboiu și András Rancz.

Spectacolul „Nora” se joacă pe 19 martie și 9 aprilie, ora 20.00, în Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat Cluj.

De asemenea, la categoria Critică de teatru a fost nominalizată Oana Cristea Grigorescu care a activat ca jurnalist cultural la Radio România Cluj şi corespondent local pentru Radio România Cultural.

NOMINALIZĂRILE PENTRU PREMIILE GALEI UNITER 2020

Pentru a XXVIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu, Călin Ciobotari.

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2019.

Nominalizările pentru anul teatral 2019 sunt următoarele:

Debut:

Andrei Chifu, pentru rolul El din spectacolul „Casa de pe graniţă” de Sławomir Mrožek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

Tamás Jakab, pentru rolul George Gibbs din spectacolul „Oraşul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Constantin Radu Tudosie, pentru regia spectacolului „A douăsprezecea noapte” la Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroşani

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

„Hamlet” de William Shakespeare, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producție a Societății Române de Radiodifuziune

„Jos comunismul – joc pe calculator de strategie şi RPG” de Ema Stere,  regia artistică Attila Vizauer, producție a Societății Române de Radiodifuziune

„Frumoasa adormită şi trezită” de Alexandra Ares, regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

„Furtuna” de William Shakespeare, regia Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune și a Fundației Teatru Contemporan

„ Scrisoare către un prieten şi înapoi către ţară” de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:

Oana Cristea Grigorescu

Raluca Rădulescu

Irina Zlotea

 Cea mai bună scenografie:

Carmencita Brojboiu şi András Rancz, pentru scenografia spectacolului „Nora” de Henrik Ibsen, regia Botond Nagy la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cristina Milea, pentru scenografia spectacolului „Legături primejdioase” de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti

Irina Moscu, pentru scenografia spectacolului „Casa cu suricate” de David Drábek, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Puşa Darie, pentru rolul Mama din spectacolul „Dansul Delhi” de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Elena Popa, pentru rolurile din spectacolul „Dragonul de aur” de Roland Schimmelfenning, regia Catinca Drăgănescu la Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorghe

Alina Rotaru, pentru rolul Madame de Tourvel din spectacolul „Legături primejdioase” de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:

Andrei Cătălin, pentru rolurile din spectacolul „Emisie: Titanic Vals”, după Tudor Mușatescu, regia Matei Lucaci-Grunberg la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

Cristian Grosu, pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna” de William Shakespeare, regia Gábor Tompa la Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Răzvan Vicoveanu, pentru rolul Joshua din spectacolul „Creştini” de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban la Teatrul „Regina Maria” Oradea

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Anca Hanu, pentru rolul Chiritza Bârzoi din spectacolul „Chiritza în concert”, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Ofelia Popii, pentru rolul Martha din spectacolul „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Oana Predescu, pentru rolul Morticia Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal:

Lucian Ionescu, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti

Sorin Leoveanu, pentru rolul Barry Champlain din spectacolul „Radio” de Eric Bogosian, regia Bobi Pricop la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Marius Turdeanu, pentru rolul George din spectacolul „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Cea mai bună regie:

Eugen Jebeleanu, pentru regia spectacolului „Itinerarii. Într-o zi lumea se va schimba” la ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București și Compagnie des Ogres

Alexandru Mâzgăreanu, pentru regia spectacolului „Steaua fără nume” la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Botond Nagy, pentru regia spectacolului „Nora” la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:

„Chiritza în concert”, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca

„Familia Addams”, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti

„Oraşul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 24.02.2020, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelență: Festivalul Național de Teatru pentru calitatea excepţională a ultimelor șase ediții

Premiul pentru întreaga activitate actriță: Rodica Mandache

Premiul pentru întreaga activitate actor: Mircea Rusu

Premiul pentru întreaga activitate regie: Dragoș Galgoțiu

Premiul pentru întreaga activitate scenografie: Constantin Ciubotariu

Premiul pentru întreaga activitate critică și istorie teatrală: Mya Liontescu

PREMII SPECIALE

Premiul special pentru promovarea teatrului-dans: Linotip – Centru Independent COREGRAFIC

Premiul special pentru teatru de păpuși și marionete: Festivalul „Puppets Occupy Street” / „Păpușile Ocupă Strada”, Ediția 2019 cu tema „Evoluție prin Revoluție” organizat de Teatrul pentru copii și tineret Colibri Craiova

Premiu special pentru video mapping: Andrei Cozlac

Premiul special pentru o activitate de șase decenii în editarea cărții de teatru: Viorica Matei

Premiul special pentru machiaj de scenă: Minela Popa

Premiul Președintelui: Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova pentru 170 de ani de istorie în teatrul românesc

Postaţi un comentariu