O nouă scădere a cazurilor zilnice de coronavirus. 639 de clujeni sunt internați în spital, 66 la ATI

Foto: Dan Bodea

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:
În ultimele 24 de ore, 283 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj
Total număr de teste 759 , din care 253 teste efectuate la cerere și 506 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 267.277 de teste, la nivelul județului Cluj.
66 persoane internate în ATI;
Total vindecați și externați 1.598, din care 1.293 din județul Cluj;
Total decedați 184, din care 148 din județul Cluj.
În acest moment sunt internați 663 de pacienți, din care 639 din județul Cluj.

Până astăzi, 22 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 418.645 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

295.148 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.837 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba89741416,21
2.Arad100381715,84
3.Argeș118083124,83
4.Bacău118322092,68
5.Bihor125831895,12
6.Bistrița-Năsăud52741554,13
7.Botoșani5344922,53
8.Brașov166916097,01
9.Brăila50451083,25
10.Buzău5956812,52
11.Caraș-Severin4260372,76
12.Călărași36181093,14
13.Cluj189162837,06
14.Constanța135932496,42
15.Covasna3732273,46
16.Dâmbovița102211843,71
17.Dolj109271503,33
18.Galați90301772,73
19.Giurgiu35151402,54
20.Gorj4036291,67
21.Harghita4363241,88
22.Hunedoara7629283,6
23.Ialomița38991213,23
24.Iași174623123,08
25.Ilfov127763778,17
26.Maramureș7631873,13
27.Mehedinți3509512,93
28.Mureș108262034,85
29.Neamț8774 1312,36
30.Olt65081601,91
31.Prahova171303994,54
32.Satu Mare47881705,04
33.Sălaj5164684,44
34.Sibiu124293498,62
35.Suceava12280832,23
36.Teleorman4954642,77
37.Timiș171792075,73
38.Tulcea2991513,31
39.Vaslui69931122,07
40.Vâlcea7375762,91
41.Vrancea4905761,97
42.Mun. București58405 12226,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-1986
TOTAL418.6455.837

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 881 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD25
3ARGEŞ13
4BACĂU6
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD15
7BOTOŞANI9
8BRAŞOV36
9BRĂILA6
10BUZĂU11
11CARAŞ-SEVERIN 0
12CĂLĂRAŞI29
13CLUJ10
14CONSTANŢA28
15COVASNA107
16DÂMBOVIŢA25
17DOLJ35
18GALAŢI16
19GIURGIU14
20GORJ8
21HARGHITA3
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA3
24IAŞI89
25ILFOV22
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ21
30NEAMŢ11
31OLT8
32PRAHOVA39
33SATU MARE7
34SĂLAJ4
35SIBIU58
36SUCEAVA13
37TELEORMAN17
38TIMIŞ17
39TULCEA3
40VASLUI12
41VÂLCEA6
42VRANCEA17
Total881

Până astăzi, 10.047 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.11.2020 (10:00) – 22.11.2020 (10:00) au fost raportate 131 de decese (69 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani,10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.492. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.898.743 teste. Dintre acestea, 20.790 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.258 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.532 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.587 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.922 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Distribuie:

Postaţi un comentariu