Doar 151 cazuri noi de coronavirus în Cluj, însă rata de infectare a crescut la 3,61, locul 4 în țară

Foto: Dan Bodea

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:

– Rata incidenţei pe judeţul Cluj : 3,61 ;

– În ultimele 24 de ore, 151 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj;

– Total număr de teste 324, din care 275 diagnostic grupe de risc și 49 teste efectuate la cerere. Până în acest moment s-au realizat 325.127 de teste, la nivelul județului Cluj;

– 85 persoane internate în ATI;

– Total vindecați și externați 1.827, din care 1.477 din județul Cluj;

– Total decedați 362, din care 267 din județul Cluj.

– În acest moment sunt internați 669 de pacienți, din care 639 din județul Cluj.

Rata de infectare la mia de locuitori în ultimele două săptămâni în localitățile județului Cluj:

Până astăzi, 11 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 673.271 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

600.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.987 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12833221,98
2.Arad14658271,63
3.Argeș19430791,74
4.Bacău17239641,54
5.Bihor18708582,11
6.Bistrița-Năsăud772661,65
7.Botoșani8778181,58
8.Brașov26546912,84
9.Brăila8716431,98
10.Buzău8608220,98
11.Caraș-Severin6900422,18
12.Călărași6690321,52
13.Cluj319721513,61
14.Constanța278991293,02
15.Covasna5245101,12
16.Dâmbovița15521391,75
17.Dolj16136571,69
18.Galați17230742,34
19.Giurgiu6798301,72
20.Gorj5272170,74
21.Harghita547120,6
22.Hunedoara12295381,67
23.Ialomița7177221,85
24.Iași28990681,51
25.Ilfov261511545,00
26.Maramureș116041442,33
27.Mehedinți5240161,19
28.Mureș15678291,42
29.Neamț11643261,44
30.Olt9930210,71
31.Prahova24803991,36
32.Satu Mare737711,34
33.Sălaj651491,67
34.Sibiu17574541,6
35.Suceava16645111,52
36.Teleorman8219341,81
37.Timiș283961584,13
38.Tulcea5689111,48
39.Vaslui11043171,8
40.Vâlcea1033141,65
41.Vrancea7337180,65
42.Mun. București1087206624,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3539*-622
 TOTAL673.2711.987

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD11
3ARGEŞ12
4BACĂU16
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI6
8BRĂILA4
9BRAŞOV4
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ15
14CONSTANŢA99
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ5
18GALAŢI13
19GIURGIU2
20GORJ5
21HARGHITA
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI15
25ILFOV16
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI57
29MUREŞ13
30NEAMŢ2
31OLT10
32PRAHOVA3
33SĂLAJ
34SATU MARE1
35SIBIU6
36SUCEAVA4
37TELEORMAN3
38TIMIŞ14
39TULCEA2
40VÂLCEA3
41VASLUI4
42VRANCEA
TOTAL399

Până astăzi, 16.725 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.01.2021 (10:00) – 11.01.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (48 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj,  Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.001. Dintre acestea, 1.083 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.024.629 de teste. Dintre acestea, 7.005 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 4.812 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.193 la cerere.

Pe teritoriul României, 31.656 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.755 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.539 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 73 de persoane.

 

Distribuie:

Postaţi un comentariu