9.000 de noi îmbolnăviri cu coronavirus, 551 în județul Cluj

Foto: Dan Bodea

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:
– În ultimele 24 de ore, 551 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj
– Total număr de teste 1.977 , din care 808 teste efectuate la cerere și 1.169 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 273.881 de teste, la nivelul județului Cluj.
– 68 persoane internate în ATI;
– Total vindecați și externați 1.632, din care 1.324 din județul Cluj;
– Total decedați 198, din care 162 din județul Cluj.
– În acest moment sunt internați 660 de pacienți, din care 633 din județul Cluj.

Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

323.514 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba94991365,84
2.Arad106942135,37
3.Argeș126562764,88
4.Bacău124701822,78
5.Bihor134122434,99
6.Bistrița-Năsăud5602993,81
7.Botoșani57701462,5
8.Brașov180214947,02
9.Brăila52551173,24
10.Buzău6260852,5
11.Caraș-Severin4553832,85
12.Călărași3971923,19
13.Cluj205205516,93
14.Constanța155916447,1
15.Covasna40011082,95
16.Dâmbovița108351833,56
17.Dolj115412283,07
18.Galați96321762,88
19.Giurgiu3859662,52
20.Gorj4177181,55
21.Harghita4533741,65
22.Hunedoara83263043,92
23.Ialomița42801153,49
24.Iași188633873,17
25.Ilfov141423925,57
26.Maramureș81331142,93
27.Mehedinți3774693,06
28.Mureș114582124,4
29.Neamț9070 902,15
30.Olt69011341,75
31.Prahova180962234,3
32.Satu Mare51831054,74
33.Sălaj5370723,85
34.Sibiu132793967,63
35.Suceava127541382,15
36.Teleorman53371512,7
37.Timiș181903025,36
38.Tulcea33181143,77
39.Vaslui7362902,22
40.Vâlcea76621023,02
41.Vrancea5179711,86
42.Mun. București63689 13556,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145
TOTAL449.3499.005

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.338 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD35
3ARGEŞ42
4BACĂU23
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI28
8BRĂILA7
9BRAŞOV55
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ35
14CONSTANŢA61
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ31
18GALAŢI36
19GIURGIU16
20GORJ20
21HARGHITA9
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA15
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
29MUREŞ33
30NEAMŢ35
31OLT34
32PRAHOVA33
33SĂLAJ13
34SATU MARE58
35SIBIU49
36SUCEAVA26
37TELEORMAN19
38TIMIŞ45
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI17
42VRANCEA18
TOTAL1338

Până astăzi, 10.712 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2020 (10:00) – 26.11.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (105 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.248. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.011.887 de teste. Dintre acestea, 36.271 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.829 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.442 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 620 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 noiembrie.

Pe teritoriul României, 48.458 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.376 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 70.873 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

Distribuie:

Postaţi un comentariu