404 clujeni cu coronavirus în ultimele 24 de ore. Vezi situația vaccinărilor anti-covid din județ

Foto: Dan Bodea

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:

– Rata incidenţei pe judeţul Cluj : 3,24 ;

– În ultimele 24 de ore, 404 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj;

– Total număr de teste 1.799, din care 1.193 diagnostic grupe de risc și 606 teste efectuate la cerere. Până în acest moment s-au realizat 320.908 de teste, la nivelul județului Cluj;

– 86 persoane internate în ATI;

– Total vindecați și externați 1.817, din care 1.473 din județul Cluj;

– Total decedați 350, din care 260 din județul Cluj.

– În acest moment sunt internați 672 de pacienți, din care 641 din județul Cluj.

Evidența persoanelor vaccinate antic-covid în județul Cluj:

Până astăzi, 7 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 658.958 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

591.596 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.951 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12639521,88
2.Arad144321181,22
3.Argeș191061011,62
4.Bacău168911581,39
5.Bihor183471291,87
6.Bistrița-Năsăud7615541,49
7.Botoșani8580701,49
8.Brașov260932202,63
9.Brăila8502391,72
10.Buzău8469420,89
11.Caraș-Severin6707571,78
12.Călărași6512351,29
13.Cluj312314043,24
14.Constanța272641792,88
15.Covasna5152400,97
16.Dâmbovița152891321,77
17.Dolj157311191,37
18.Galați167411482,36
19.Giurgiu6532431,79
20.Gorj5163180,54
21.Harghita539680,45
22.Hunedoara120971081,46
23.Ialomița7039141,74
24.Iași283982301,23
25.Ilfov253151784,11
26.Maramureș11147461,81
27.Mehedinți5150261,14
28.Mureș15444811,29
29.Neamț11352841,11
30.Olt97411160,63
31.Prahova244861211,25
32.Satu Mare7246451,19
33.Sălaj6371451,21
34.Sibiu17303701,4
35.Suceava163301261,37
36.Teleorman8049661,74
37.Timiș274473403,44
38.Tulcea5580361,52
39.Vaslui10777581,61
40.Vâlcea10164751,43
41.Vrancea7238340,49
42.Mun. București1057029403,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe4190*-54
 TOTAL658.9584.951

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 681 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD24
3ARGEŞ19
4BACĂU11
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI9
8BRĂILA6
9BRAŞOV23
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ33
14CONSTANŢA11
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA47
17DOLJ10
18GALAŢI21
19GIURGIU7
20GORJ7
21HARGHITA5
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA7
24IAŞI54
25ILFOV25
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI124
29MUREŞ10
30NEAMŢ4
31OLT14
32PRAHOVA11
33SĂLAJ4
34SATU MARE4
35SIBIU10
36SUCEAVA30
37TELEORMAN28
38TIMIŞ45
39TULCEA8
40VÂLCEA2
41VASLUI9
42VRANCEA3
TOTAL681

Până astăzi, 16.410 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.01.2021 (10:00) – 07.01.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (80 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.846. Dintre acestea, 1.106 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.934.119 teste. Dintre acestea, 31.393 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.599 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.794 la cerere.

Pe teritoriul României, 26.961 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.620 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.651 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 65 de persoane.

 

Distribuie:

Postaţi un comentariu