”U” Cluj, aproape promovată după 2-1 cu Sănătatea

Universitatea Cluj a învins cu scorul de 2-1 pe sănătatea Cluj într-un meci din cadrul etapei a XXII-a a Ligii 3, seria 5 și s-a desprins la opt puncte de ocupanta locului doi, Metalurgistul Cugir. Alb-negrii au profitat de înfrângerea Industriei Galda (scor 0-3, acasă, cu Comuna recea) și este aproape promovată în Liga 2. La finalul partidei fotbaliștii lui Adrian Falub au sărbătorit alături de cei aproape 7.000 de fani succesul. [caption id="attachment_128819" align="alignnone" width="660"] Foto: Dan Bodea[/caption] Până să declanșeze sărbătoarea jucătorii Universității au trebuit să muncească serios pentru a-și apropia victoria. Prima ocazie de gol a fost la poarta gazdelor, după o respingere greșită a lui Abrudan. Fundașul Universității a trimis mingea într-un adversar, iar din acesta s-a dus puțin pe lângă buturile lui Dinu. În replică Hordouan și-a încercat tăria șutului în minutul 18. Tot ”U” a apărut periculos la finalizare prin Ene, dar lovitura de cap a acestuia a fost respinsă în corner de Lăzăreanu printr-un plonjon de efect. [caption id="attachment_128820" align="alignnone" width="660"] Foto: Dan Bodea[/caption] În minutul 32 Hațiegan a fost lansat excelent în careu, fundașii ”Virușilor” nu au mai avut altă soluție decât să-l oprească prin fault, iar căpitanul Giurgiu a deschis scorul de la punctul cu var. Goga și Hordouan au colaborat perfect la golul doi și ultimul a stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru ”U”. Actul secund a fost și mai echilibrat. Singurele faze notabile s-au petrecut în minutul 77 când fotbaliștii celor două echipe au fost la un pas de o bătaie generală, după un contact între Cordoș și Lăzăreanu, pentru ca în minutul 85 Șoimușan să înscrie pentru Sănătatea, stabilind totodată scorul final al partidei. [caption id="attachment_128821" align="alignnone" width="660"] Foto: Dan Bodea[/caption] ”Am dominat total prima repriză, iar a doua repriză a fost mai echilibrată, dar până la urmă am câştigat şi trebuie să-mi felicit jucătorii. Avem opt puncte avans acum, dar nu neapărat suntem mai liniştiţi. Ne dorim să promovăm şi să plecăm cât mai repede din Liga a III-a, pentru că nu e plăcut să joci aici”, a spus la finalul întâlnirii Adrian Falub, antrenorul lui ”U”.

Universitatea Cluj a învins cu scorul de 2-1 pe sănătatea Cluj într-un meci din cadrul etapei a XXII-a a Ligii 3, seria 5 și s-a desprins la opt puncte de ocupanta locului doi, Metalurgistul Cugir. Alb-negrii au profitat de înfrângerea Industriei Galda (scor 0-3, acasă, cu Comuna recea) și este aproape promovată în Liga 2. La finalul partidei fotbaliștii lui Adrian Falub au sărbătorit alături de cei aproape 7.000 de fani succesul.

Până să declanșeze sărbătoarea jucătorii Universității au trebuit să muncească serios pentru a-și apropia victoria. Prima ocazie de gol a fost la poarta gazdelor, după o respingere greșită a lui Abrudan. Fundașul Universității a trimis mingea într-un adversar, iar din acesta s-a dus puțin pe lângă buturile lui Dinu. În replică Hordouan și-a încercat tăria șutului în minutul 18. Tot ”U” a apărut periculos la finalizare prin Ene, dar lovitura de cap a acestuia a fost respinsă în corner de Lăzăreanu printr-un plonjon de efect.

În minutul 32 Hațiegan a fost lansat excelent în careu, fundașii ”Virușilor” nu au mai avut altă soluție decât să-l oprească prin fault, iar căpitanul Giurgiu a deschis scorul de la punctul cu var. Goga și Hordouan au colaborat perfect la golul doi și ultimul a stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru ”U”. Actul secund a fost și mai echilibrat. Singurele faze notabile s-au petrecut în minutul 77 când fotbaliștii celor două echipe au fost la un pas de o bătaie generală, după un contact între Cordoș și Lăzăreanu, pentru ca în minutul 85 Șoimușan să înscrie pentru Sănătatea, stabilind totodată scorul final al partidei.

”Am dominat total prima repriză, iar a doua repriză a fost mai echilibrată, dar până la urmă am câştigat şi trebuie să-mi felicit jucătorii. Avem opt puncte avans acum, dar nu neapărat suntem mai liniştiţi. Ne dorim să promovăm şi să plecăm cât mai repede din Liga a III-a, pentru că nu e plăcut să joci aici”, a spus la finalul întâlnirii Adrian Falub, antrenorul lui ”U”.