Puterea obișnuinței! ”U” n-a trecut nici de ASU Poli și a bifat a 8-a remiză

A devenit o obișnuință, atât pentru fani, cât și pentru jucători și staf, să aplaude evoluții modeste (primii), respectiv reprezentații demne de o galerie cu trecutul și consecvența „Șepcilor roșii” (în cazul celei de a doua acategorii). Obișnuiţi să se mulțumească cu câte un punct, jucătorii Universității au uitat că unicul lucru pe care suporterii îl cer de la ei este respectul pentru istoria de 100 de ani a fenomenului fotbalistic universitar.

”U” și ASU Poli Timișoara au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în cadrul etapei a 19-a, ultima a turului eșalonului secund. Florescu (în secunda 23) a fost aproape să încrie cel mai rapid gol al sezonului, dar nu a nimerit cadrul porții. Încurajate admirabil, fiecare de proprii suporteri, cele două echipe au făcut cam tot ce le-a stat în puțință să se ridice la nivelul duelului din tribune, dar abia în minutul 43, același Florescu a fost din nou în primplan, cu un șut în diagonală, di afara careului.

În debutul reprizei a doua Goga a ratat din 6 metri, iar cele două oponente au continuat să joace într-un ritm, mult peste ce au oferit (cel puțin alb-negrii), în ultimele etape. Dican l-a pus l-a încercare pe Murariu (min. 67), cu un șut de la marginea careului, dar portarul bănățenilor a păstrat tabela intactă.

Faza meciului s-a consumat însă, în celălalt careu. În minutul 73, Zabun s-a desprins de apărătorii universitari, s-a demarcat singur la bara a doua și a trimis cu capul în bară, din 7 metri. ”U” a forțat pe final de meci, dar nici nacio Muguel, nici Telcean nu au fost mai inspirați.

Meciul s-a terminat cum a început și ”U” încheie prima parte a campionatului mai aproape de retrogradare, decât de, măcar, primele 6 locuri ale clasamentului. Alb-negrii au acumulat 23 de puncte și ocupă locul 11, înaintea primei etape a returului, care este programată chiar săptămâna viitoare, când ”U” primește vizita formației CSM Reșița.