“Zimbrii” au pierdut în Ghencea, pe propriile greşeli

CSM Stiinta Baia Mare

Greşelile i-au costat. Rugbiştii de la CSM Ştiinţa Baia Mare au pierdut în deplasare la Steaua, în partida contând pentru prima etapă a returului play-off-ului SuperLigii CEC Bank. Gazdele s-au impus cu 16-11, după ce la pauză conduceau cu 10-3, singurele puncte ale băimărenilor din prima repriză fiind înscrise de Wiringi, în urma unei penalităţi.

Lucrurile păreau că se vor schimba în repriza secundă, când oaspeţii au revenit mult mai decisi de la vestiare, însă după eseul lui Ene, greşelile au distrus orice şansă de a mai culca balonul în terenul de ţintă stelist. Vlaicu a “răzbunat” ocaziile băimărenilor şi a adus 6 puncte importante echipei sale, după două lovituri de pedeapsă.

Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, care au luat 4 puncte, în timp ce băimărenii au “furat” bonusul defensiv.