Volei / Municipal Zalău a învins campioana Serbiei

Calificaţi din oficiu în 16-imile Challenge Cup voleibaliştii de la Municipal Zalău au intrat în competiţie cu victorie în faţa Stelei Roşii din Belgrad / Foto: Dan Bodea

Echipa masculină de volei ACS Municipal Zalău a debutat perfect în 16-imile Cupei Challenge şi a învins cu scorul de 3-0 la seturi campioana Serbiei, Steaua Roşie Belgrad, în manşa I a acestei faze a competiţiei.

Meciul s-a disputat la Zalău şi a fost echilibrat în cea mai mare parte a timpului. Sârbii au început tare şi au trecut în avantaj încă din primele minute de joc însă gazdele au reuşit de fiecare dată să revină, iar spre finalul primului set, la 19 egal, jucătorii de la Municipal Zalău au câştigat cinci mingi consecutive, iar ulterior şi-au adjudecat setul la 21.

Tot la 21 au câştigat şi setul doi, pentru ca în cel de al treilea şi ultimul echipa din Zalău să domine clar jocul având în permanenţă 3-4 puncte în faţa sârbilor. Returul se va disputa peste o săptămână la Belgrad.