Victorie de palmares cu Macedonia

Echipa națională masculină de handbal a României a câștigat în fața Macedoniei cu scorul de 26-25 meciul retur din barajul de calificare la turneul final al Campionatului Mondial. Succesul obținut în Sala Sporturilor ”Horia Demian” rămâne unul de palmares în condițiile în care naționala ”tricoloră” a fost cîlcată în picioare în manșa tur a barajului (24-32). România nu a jucat cu mult mai bine decât în Macedonia, nici meciul de la Cluj.

Oaspeții s-au desprins la trei goluri în minutul 10. A urmat un revirriment al ”Tricolorilor” și la pauză scorul era 12-11. Ceva mai incisivă a fost naționala lui Xavier Pascual în repriza a doua când a reușit să se desprindă, în două rânduri, la patru goluri. Până la urmă a fost o victorie la limită care nu ajută cu nimic naționala României care a ratat astfel, calificarea la Campionatul Mondial din 2019. De altfel, selecționerul Pascual a anunțat la sfârșitul partidei că demisionează.