Victorie cu punct bonus pentru zimbrii băimăreni

CSM Stiinta Baia Mare - Farul Constanta

CSM Ştiinţa Baia Mare a obţinut maximum de puncte, 5, din întâlnirea cu Farul Constanţa, contând pentru etapa a treia a play-off-ului Ligii Naţionale. Sutele de spectatori prezenţi pe Stadionul Lascăr Ghineţ au avut parte de două reprize complet diferite.
Prima jumătate a meciului a fost controlată de “marinari”, care au punctat de 5 ori din lovituri de pedeapsă, prin acelaşi Jantjies, în timp ce băimărenii au reuşit două eseuri, unul purtând semnătura lui Gal, al doilea a lui Clarke (unul singur transformat). La pauză, oaspeţii aveau un avans de 3 puncte (15-12), iar lucrurile păreau să meargă din ce în ce mai prost pentru vicecampioni.
Repriza secundă a întors însă balanţa. Băimărenii au revenit cu forţe proaspete de la vestiare şi au reuşit să mai înscrie alte două eseuri, prin Falamoe şi Wiringi, ambele transformate de Clarke, care a mai adus 3 puncte în vistieria CSM-ului, dintr-o penalitate. Jantjies a mai punctat şi el dintr-o lovitură d epedeapsă, dar mai apoi, în minutul 52, a părăsit terenul din cauza unei accidentări.

* CSM Ştiinţa Baia Mare: Pristăviţă, Bărdaşu, Tamba, Hristache, Dănilă, Stoica, Morrell, Ene, Falamoe, Wiringi, Roşca, Clarke, Gal, Ciuntu, Oprea
Rezerve: Rădoi, Suciu, Buzatu, Dico, Bucur, Diniş-Vârtic, Cave, Bălan

* Farul Constanţa: Orghianu, Cornei, Sasu, Mahu, Raţiu, N. Ion, A. Ion, Mototolea, Stein, Jantjies, S. De La Harpe, Gheară, D. De La Harpe, Apostol, Toft
Eezerve: Hobbs, Mătasă, Victor, Ogea, Puişoru, Ninidze, Ilie, Gorun