Vali Lemnaru a marcat o triplă pentru ”U”

Universitatea Cluj a câștigat cu scorul de 5-0 meciul disputat în deplasare, cu CS Iernut, din cadrul etapei a IX-a a Ligii a III-a, seria 5. Este a cincea victorie din acest sezon pentru elevii lui Adrian Falub, care au urcat astfel pe poziția a treia clasamentului seriei, cu 17 puncte, două mai puține decât Performanța Ighiu și Metalurgistul Cugir, echipele situate pe primele două poziții. În ciuda diferenței de scor, înfruntarea nu a fost tocmai ușoară pentru alb-negri. Gazdele s-au apărat cu disperarea echipelor mici, care luptă pentru evitarea retrogradării. Nici Universitatea nu a debordat de inspirație, doar Goga în două rânduri și Iuliu Hațiegan l-au pus la încercare pe portarul Crăciun.

Lucrurile s-au schimbat radical din minutul 66 al partidei, atunci când Dorin Goga a reușit să deschidă scorul din lovitură liberă. În minutul 74 avea să marcheze și Vali Lemnaru, primul său gol în acest joc. Două minute mai târziu fostul golgheter al Universității a recidivat și a dus scorul la 3-0. Au mai trecut două minute și Gabriel Giurgiu a transformat o lovitură de la 11 metri. Valentin Lemnaru avea să-și încununeze evoluția cu un hattrick, marcând golul de 5-0 în minutul 86. Într-un alt meci din etapa a IX-a, sănătatea Cluj a cedat pe teren propriu, scor 1-2, în fața Performanței Ighiu, liderul la zi al clasamentului seriei 5.