Universitatea Cluj și-a anulat orice șansă să iasă din zona retrogradării

Handbalistele de la Universitatea Cluj au pierdut la limită, scor 33-34, meciul cu HC Zalău, din cadrul etapei a 20-a Ligii Naționale. Universitarele rămân astfel, pe locul 12, loc de baraj pentru evitarea retrogradării și este la 11 puncte în urma Dunării Brăila, ocupanta locului 11, ultimul care asigură prezența directă în viitoarea ediție de campionat. Clujencele au intrat bine în meci și au condus mai mereu pe tabela de scor.

Doar la jumătatea primei reprize sălăjencele au reușit să egaleze, dar la cabine s-a intrat la scorul de 18-16 în favoarea Universității. Actul secund s-a derulat sub aceleași auspicii. Universitatea a avut la un moment dat și cinci goluri avans, dar finalul de meci a fost unul de coșmar. În minutul 55 HC Zalău a preluat conducerea și nu a mai cedat inițiativa. Fetele lui Alin Bondar au reușit să egaleze la 33 în minutul 58, apoi sălăjencele au înscris pentru 34-33 scor care avea să se mențină până la final. În ultimele cinci meciuri Universitatea Cluj le va înfrunta, printre altele, pe CSM București, HCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie.