Universitatea Cluj a debutat cu un eșec în noul sezon al Cupei României la baschet feminin

Cu un lot schimbat aproape în totalitate față de sezonul precedent echipa feminină de baschet a CS Universitatea Cluj a pierdut manșa I din turul întâi al Cupei României, scor 73-77, cu CS Phoenix Constanța. Echipa din Dobrogea a început în forță întâlnirea și și-a adjudecat primul sfert cu 20-11. A urmat replica fetelor lui Carmin Popa (21-11, în sfertul doi) și la pauză universitarele conduceau cu 32-31.

Deși a fost cel mai spectaculos parțial, 19-25, scorul sfertului al treilea, a fost câștigat din nou de echipa din Constanța care a reușit astfel, să se desprindă în câștigătoare. În ultimele 10 minute ambele combatante au căutat soluțiile cele mai bune pentru a-și apropia victoria. Clujencele și-au adjudecat sfertul (22-21), constănțencele meciul (73-77). Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost americanca Universității, Arlesia Morse, autoare a 32 de puncte, 10 recuperări și două pase decisive. Returul se va juca, sâmbătă, la Constanța.