Un egal cât un eșec național

Echipa națională feminină de fotbal a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European de fotbal. “Tricolorele” pregătite de Mirel Albon au terminat la egalitate, scor 1-1, manșa retur a barajului de calificare disputat în compania Portugaliei. Cum în meciul tur, disputat la Lisabona, la sfârșitul săptămânii trecute, s-a terminat deasemenea la egalitate (0-0), lusitanele au beneficiat de regula golului marcat în deplasare și au obținut biletele pentru Olanda, țara gazdă a turneului final. Meciul disputat, marți, pe Arena Dr Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, a fos echilibrat din toate punctele de vedere și a avut nevoie de prelungiri pentru a stabili ultima reprezentantă continentală la turneul din Olanda. La capătul celor 90 de minute regulamentare tabela de marcaj indica același scor, înregistrat în manșa tur (0-0), astfel că a fost nevoie de alte două reprize suplimentare. Lusitanele au deschis scorul în minutul 106 prin Andrea Norton. Laura Rus a restabilit egalitatea în minutul 111, dar nu a fost suficient pentru calificarea, în premieră a României la un turneu final major. “Din păcate nu am reușit să trecem peste acest complex al rezultatelor de egalitate cu Portugalia. Ne-am dorit, fetele s-au dăruit, dar n-am reușit să marcăm acel gol în plus. Trecând peste frustrarea ratării calificării, le felicit pe fete pentrucă am ajuns până aici. O luăm de la capăt, ce altceva putem face”, a declarat selecționerul Mirel Albon.