”U” Olimpia a făcut instrucție cu Birkirkara. Urmează decisivul cu WFC Kharkiv

Campiona României la fotbal feminin ”U” Olimpia Cluj a câștigat într-o manieră categorică cel de al doilea meci din grupa preliminară a UEFA Women’s Champions League, scor 6-1 cu maltezele de la Birkirkara. În minutul 17 Bâtea a deschis scorul după o gafă a portarului advers însă, avantajul clujencelor a durat doar patru minute. Maltezele au egalat după un șut din afara careului.

După alte 10 minute trupa lui Mirel Albon a rămas în inferioritate numerică, Bortan fiind eliminată. Suspansul a continuat după ce Carp a obținut o lovitură de la 11 metri, dar Voicu a ratat. Browne a reușit golul de 2-1 și ”U” Olimpia a intrat la cabine în avantaj. Carp, de două ori, Ciolacu și Voicu au marcat în repriza secundă și campioanele României au câștigat la pas înfruntarea cu Birkirkara. Pentru calificarea în fazele eliminatorii ale întrecerii clujencele trebuie să treacă, luni, de gazdele turneului WFC Kharkiv.