„U” Cluj, retrogradaţi şi alergaţi de fani

Suporterii Universităţii Cluj nu au mai suportat umilinţa retrogradării şi au pătruns pe teren pentru a cere socoteală jucătorilor / Foto: Dan Bodea

Universitatea Cluj a pierdut lupta cu supravieţuirea în eşalonul secund, după rezultatul de egalitate (1-1) cu Olimpia Satu Mare, însă, cel mai dureros moment nu a fost cel al fluierului final, ci reacţia fanilor la adresa „copiilor” pe care până acum îi susţineau necondiţionat. Zeci de suporteri au Universităţii au pătruns pe teren, imediat după fluierul final, şi i-au ameninţat pe jucători.

Florin Cordoş a ieşit cel mai şifonat după întâlnirea cu fanii. Aceştia i-au rupt tricoul de joc şi i-au cerut să plece de la "U" / Foto: Dan Bodea

Florin Cordoş a ieşit cel mai şifonat după întâlnirea cu fanii. Aceştia i-au rupt tricoul de joc şi i-au cerut să plece de la “U” / Foto: Dan Bodea

Echipa a reuşit să se retragă repede pe tunelul de acces către vestiare, dar o parte dintre fani l-au izolat pe Cordoş şi i-au reproşat evoluţiile slabe din ultima perioadă. Un suporter i-a rupt tricoul de joc şi lucrurile putea degenera dacă nu interveneau oamenii de ordine. Fanii le-au cerut jucătorilor să iasă de la cabine pentru a le da socoteală, după care au părăsit civilizat arena, dar s-au postat în faţa stadionului pentru a-i aştepta pe jucători.

Darius Hîmpea (foto,   cu tricoul peste faţă) a fost cel mai ghinionist jucător al lui "U",   ratând golul victoriei în ultima secundă de joc / Foto: Dan Bodea

Darius Hîmpea (foto, cu tricoul peste faţă) a fost cel mai ghinionist jucător al lui “U”, ratând golul victoriei în ultima secundă de joc / Foto: Dan Bodea

Astfel, tinerii fotbalişti ai Universităţii au simţit pentru prima oară ce înseamnă furia şi frustrarea celor care au cântat 90 de minute, meci de meci pentru ei. Rezultatul de egalitate a pecetluit soarta lui „U”, un club părăsit de orice oficial şi care mai supravieţuieşte doar pentru că magistraţii de la Tribunalul Comercial din Botoşani se lasă duşi de nas de administratorul judiciar, Marieta Anastasescu, această reuşind în trei rânduri să evite falimentul fără nicio dovadă concretă că ar exista un interes al vreunui investitor, să preia datoriile clubului.

În partida de sâmbătă, Olimpia a deschis scorul în minutul 7, prin Faur, după un șut deviat. În repriza a doua ”U” a atacat permanent poarta lui Șuta, dar au ratat din toate pozițiile. Golul egalizator a fost marcat de de Vojtus în minutul 60. De altfel, slovacul a fost cel mai bun jucător de pe teren. Rezultatele înregistrate în celelalte partide nu-i avantajează pe alb-negri. Practic, Universitatea trebuie să învingă în meciul care urmează, la Unirea T]rlungeni, dar pentru a-și asigura măcar locul de baraj, Olimpia Satu Mare trebuie să piardă în etapa ce va urma.