Cupa României / ”U” s-a calificat în finală după 50 de ani

”U” Cluj s-a calificat în finala Cupei României 2015, după o pauză de o jumătate de veac de la ultima finală disputată în 1965. Atunci Universitatea învingea cu 2-1 pe Dinamo Pitești și cucerea singurul trofeu din palmaresul clubului universitar. La capătul unui meci mai degrabă slab, ”U” a gestionat perfect situația la loviturile de departajare.

Fără niciun gol marcat în 2015, și cu două penaltiuri ratate, unul în manșa tur din Cupă cu CFR și unul în campionat cu FC Botoșani, fotbaliștii lui Adrian Falub nu au mai greșit și au obținut o calificare meritată, în cea de a cincea finală din istoria clubului.

– Goooooooool Vasilică Cristocea, ”U” Cluj – CFR 4-2 și alb-negrii sunt în finala Cupei României!

– Petrucci ratează și Universitatea este aproape de finală

– Castillion 3-2 pentru Universitatea

– Chanturia execută perfect, este 2-2

– Lungu marchează pentru ”U” și duce scorul la 2-1

– Larie trage prost și Veselovsky se întinde impecabil ”U” – CFR 1-1

– Raul Ciupe egalează la 1 și rupe blestemul lipsei de eficacitate a Universității

– Dore transformă prima lovitură de departajare 1-0 pentru CFR

Arbitrul Marius Avram a discutat cu cei doi căpitani și a decis ca penaltiurile să se execute la poarta de la peluza ocupată de suporterii CFR-ului. CFR bate prima.

Min. 120: fluier final al meciului dintre Universitatea Cluj și CFR, în manșa a II-a a semifinalei Cupei României. Cele două echipe au terminat la egalitate scor 0-0. Prima finalistă din acest sezon a Cupei se va decide la lovituri de departajare!

Min. 108: Mengolo a profitat de o neatenția a apărării CFR-iste și a șutat milimetric pe lângă poarta lui Mincă. Aceasta a fost cea mai mare ocazie de gol a meciului

Min. 105: S-a fluierat finalul primei reprize de prelungiri. Cele două echipe nu au reușit până acum să găsească breșe în apărările adverse

După 180 de minute de joc,   regulamentar,   "U" şi CFR nu au reuşit să marcheze,   astfel că,   returul semifinalei Cupei României a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei

După 180 de minute de joc, regulamentar, “U” şi CFR nu au reuşit să marcheze, astfel că, returul semifinalei Cupei României a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei

Min. 94: introdus în teren în startul reprizelor de prelungiri Mengolo a șutat puternic, dar peste poarta lui Mincă

La fel ca şi în 2008 Universitatea Cluj şi CFR duc meciul din Cupa României în prelungiri. La acea vreme a fost nevoie de executarea a 11 perechi de lovituri de departajare pentru stabilirea învingătoarei

Min. 90: Marius Avram a fluierat finalul celor 90 de minute regulamentare de joc. Cele două echipe se află în continuare la egalitate scor 0-0, astfel că, meciul va continua cu două reprize de prelungiri

Min. 70: Kovacs este înlocuit cu Vasilică Cristocea, cel mai bun pasator al Universităţii

Min. 70: combinaţie frumoasă între Ceppelini şi Gravenberch, ultimul trage cu sete, dar pe lângă poarta lui Mincă

Min. 65: Lemnaru este înlocuit cu Castillion

Min. 64: Păun trage în forţă din marginea careului, dar şutul a fost deviat în corner. Păun îşi aniversează astăzi împlinirea a 20 de ani

Min. 49: Kovacs pătrunde pe centru, însă, mingea este prea lungă şi Mincă are timp să intervină

Min. 46: S-a reluat meciul. Repriza a doua porneşte de la scorul de 0-0, acelaşi care s-a înregistrat şi în manşa tur dintre cele două echipe

Min. 45: după câteva zeci de secunde de prelungiri arbitrul întâlnirii Marius Avram a fluierat finalul primei reprize. Cele două echipe intră la cabine la scorul de 0-0.

Min. 37: Gravenberch trage primul şut sănătos la poarta lui Mincă, scorul rămâne 0-0

“U” și CFR se înâlnesc pentru a patra oară în Cupa României, în celelalte trei întâlniri precedente înregistrându-se rezultatele:
8  martie 1959   ”U” Cluj – CFR Cluj   4-2 (3-1)
14 octombrie 2008   “U” Cluj – CFR Cluj   3-3 (2-0);   13-14 final
4 martie 2015   CFR Cluj – ”U” Cluj   0-0

Min. 22: cele două echipe îşi dispută duelul pentru accederea în finala Cupei României la mijlocul terenului, niciuna dintre oponente nereuşind să apară periculos în faţa porţii adverse. Scorul rămâne 0-0

“U” s-a calificat până acum de patru ori în finala Cupei României. Interesant este că de fiecare dată a evoluat sub alt nume: Universitatea Cluj (în sezonul 1933/1934), Universitatea Cluj Sibiu (1941/1942), CSU Cluj (1948/1949), Știința Cluj (1964/1965).

Min. 1: A început meciul

Clasicul „derby” al suporterilor dinaintea meciului “U” Cluj – CFR nu s-a mai ținut. Dacă de obicei suporterii Universității se întâlneau în centrul orașului pentru a merge împreună spre stadion, de această dată aceștia s-au întâlnit în Hașdeu.

Stadionul a fost păzit de peste 200 de jandarmi, unii dintre aceștia fiind însoțiți de câini. Nu s-au înregistrat incidente înainte de meci. Fanii CFR-ului au fost verificați la sânge înainte de a li se permite accesul pe stadion. S-au confiscat mai multe obiecte inofensive, printre care și un ir de buze, acțiune care a generat o mică ceartă între suporteri și organizatori.

“U” Cluj și CFR Cluj se întâlnesc, în această seară, de la ora 21.30, pentru a patra oară în Cupa României și pentru a 67-a oară în toate competițiile interne. Un derby de tradiție, cel mai longeviv din România, având în vedere că prima întâlnire dintre cele două echipe clujene a avut loc în 1921 (acum 94 de ani), în campionatul zonal Cluj.

Calificate de câte patru ori în finala Cupei, “U” și CFR vor încerca să acceadă pentru a cincea oară în ultimul act a celei de-a doua competiții din fotbalul românesc, finala din acest an având mari șanse să se joace chiar pe Cluj Arena. Cei doi antrenori vor începe disputa pe de Cluj Arena în următoarele formule de joc:

”U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara – Kovacs, A. Lungu – Gravenberch, Ceppelini, Morar – Lemnaru. Antrenor: Adrian Falub

Rezerve: Dolha – Cristocea, Viveiros, Mengolo, Raul Costin, Castillion

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Petrucci, Muniru – Deac, Tade, Păun – Dore. Antrenor: Eugen Trică
Rezerve: Amadio – Tânc, Tiago Lopes, Veres, Jazvic, Negruţ, Chanturia