“U” Cluj / 2-0 şi pe tabelă şi la cartonaşe roşii

Căpitanul Universităţii Cluj, Dan Bucşa (foto, la minge) a făcut un meci bun contra Coronei din Braşov, iar echipa sa a câştigat cu scorul de 2-0 meciul din cadrul etapei a XXXII-a / Foto: Dan Bodea

Universitatea Cluj s-a impus, luni după amiază, cu scorul de 2-0, în deplasare, în compania formaţiei Corona Braşov, într-o partidă din cadrul etapei a XXXII-a din Liga I de fotbal. Rezultatul este unul meritoriu, chiar dacă adversara “Şepcilor roşii” este ultima clasată în prima divizie şi cel mai probabil va fi retrogradată în ligile inferioare din cauza datoriilor mară către stat. Dacă pentru clujeni miza meciului au fost cele trei puncte puse în joc, braşovenii au evoluat doar pentru a atrage atenţia potenţialilor ofertanţi, în condiţiile în care la finalul campionatului toţi fotbaliştii vor fi liberi să-şi găsească alte angajamente.

Octavian Abrudan a deschis scorul, în minutul 17 al meciului. Imediat după reuşita fundaşului central tehnicianul Mihai Teja a fost obligat să facă prima schimbare, Max Nicu accidentându-se, locul său în teren fiind luat de Andreas Calcan. Marea speranţă a universităţii a stat ceva mai mult de un sfert de oră în teren, după care a fost eliminat din cauza unei intrări peste limita regulamentului, cu talpa înainte, la Miranda. Repriza i-a adus tot pe “studenţi” în prim plan. Mai întâi Boutadjine a dus scorul la 2-0, pentru ca în prelungirile partidei Takacsi să vadă şi el cartonaşul roşu. Şi acesta din urmă a intrat în joc pe parcursul meciului, la fel ca şi Calcan.

Victoria de la Braşov îi duce pe alb-negrii până pe poziţia a IX-a a clasamentului însă, între “U” şi Viitorul Constanţa, ocupanta locului 15, ultimul care duce în liga a II-a, sunt doar două puncte diferenţă, 39 în dreptul Universităţii, respectiv 37 pentru dobrogeni. Etapa viitoare “U” Cluj va evolua tot la Braşov, în compania celeilalte formaţii din localitate, Fotbal Club.