Trofeul Maramureş: Băimărencele joacă finala, clujencele luptă pentru locul 5

Vineri au avut loc partidele din grupă, capul de afiş fiind, fără îndoială, meciul dintre HCM Baia Mare şi „U” Jolidon Cluj.

După o partidă cu două reprize complet diferite, gazdele s-au impus cu 33-27 (14-10), reuşind să debuteze cu o victorie în meciurile de pregătire din această vară. Clujencele au început partida foarte bine şi au reuşit să conducă “ostilităţile” până în minutul 19, când Eliza Buceschi a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj (8-8). Trebuie menţionat că echipa oaspete a avut chiar şi un avantaj de 4 goluri (6-2 minutul 9, 7-3 minutul 13), dar vicecampioanele au recuperat gol după gol, graţie unui atac mai precis şi a unei defensive agresive.

Băimărencele au intrat la vestiare cu un avans de 4 lungimi, iar în repriza secundă acest avans a crescut considerabil, partida încheindu-se cu scorul de 33-27.