Steaua străluceşte şi în Europa

Steaua visează la un parcurs cât mai lung în Champions League/ Foto: Dan Bodea

Roș-albaștrii s-au avântat în atac încă din primele secunde ale partidei, iar Tănase a deschis scorul după doar 12 minute de joc. Pintilii a făcut 2-0, în minutul 21, cu o execuție frumoasă, iar Adi Popa a contribuit decisiv la scorul final.

Mijlocașul Stelei a șutat în bară, iar mingea s-a lovit de portarul Pavlovic din care s-a dus dincolo de linia porții. În repriza secundă jucătorii lui Regekampf nu au mai forțat și au evoluat doar la conservarea avantajului indicat de tabela de marcaj. Manșa secundă a turului III preliminar al Ligii Campionilor se va dispută săptămâna viitoare, marți, de la ora 21.45, la Skopje.

Tot ieri seară, Pandurii Târgu Jiu a obținut un rezultat de egalitate, scor 0-0, în deplasarea de la Talin, unde a întâlnit formația locală Levadia, într-un meci din Europa League. Gorjenii sunt la prima participare din istorie, în cupele europene.

STEAUA: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Adi Popa, Stanciu (’57 Iancu), Tănase (’68 Tatu) – Nikolic (“60 Piovaccari); Rezerve: Cojocaru, Gardoş, Prepeliţă, Pârvulescu, Iancu, Tatu, Piovaccari. Antrenor: Laurențiu Reghecampf
VARDAR: Pavlovic – Reljic, Tanevski, Bojovic, Cikarski – Temelkov, Petrovic – Stojkov (’79 Georgiev), Petrov, Gimenez (’53Manevski) – Kostovski; Rezerve: Zahov, Dimitrovski, Lazarevski, Simjanoski, Acevski, Manevski, Georgiev; Antrenor: Blagoja Milevski