RUGBY/ Baia Mare a învins campioana en-titre

CSM Stiinta Baia Mare - RCMUV Timisoara

CSM Ştiinţa Baia Mare s-a impus cu 21-16 (4-10) în faţa campioanei en-titre, RCMUV Timişoara, într-o partidă contând pentru penultima etapă a SuperLigii CEC Bank. “Zimbri” au acumulat 4 puncte şi rămân la un singur punct în spatele Stelei, cu o etapă înainte de finalul play-off-ului.

Timişorenii au început meciul foarte bine, au reuşit să înscrie un eseu în minutul 2, prin Fercu, acesta fiind transformat de Calafeteanu. Băimărenii au punctat de două ori consecutiv în urma unor penalităţi, prin Clarke, dar acelaşi Calafeteanu şi-a făcut datoria şi a mai adus 3 puncte în contul campioanei, înainte de pauză. Timişorenii au intrat la cabine cu un avans de 4 puncte, scorul pauzei fiind de 6-10.

În partea a doua a meciului, mult mai exacţi în ofensivă şi mai puternici în grămadă, băimărenii au reuşit să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă (Clarke) şi două eseuri (Hristache şi Morrell), ultimul transformat de Wiringi. De partea cealaltă, elevii lui Chester Williams au punctat doar din lovituri d epedeapsă, Calafeteanu, aducând alte 6 puncte echipei sale.

Partida s-a încheiat cu victoria meritată a băimărenilor, care păstrează astfel şanse mari la locul 2, cel care le-ar asigura disputarea semifinalei pe teren propriu.

[stextbox id=”custom” caption=”Loturile celor două echipe:”]

* CSM Ştiinţa Baia Mare: Pristăviţă, Bărdaşu, Rusu, Hristache, Van Heerden, Morrell, Dico, Ene, Falamoe, Wiringi, Cătună, Clarke, Gal, Roşca, Cave
Rezerve: Rădoi, Suciu, Dănilă, Stoica, Bucur, Diniş, Ciuntu, Pocriş

* RCMUV Timişoara: Fercu, Shennan, Anesi, Kinikinilau, Moala, Umaga, Calafeteanu, Ţăruş, Căpăţână, Pungea, Popârlan, Lazăr, Morrison, Rus, Burcea
Rezerve: Turashvili, Militaru, Nabalei, Sola, Shamkharadze, Conache, Tuiatua, Mariş