România – pe locul 2 la Europenele de la Cluj

Ediția 2017 a Campionatelor Europene de Gimnastică Artistică s-a încheiat. Delegația țării noastre s-a clasat pe podium în ceea ce privește numărul de medalii pe națiuni, depășind până și așteptările oficialilor Federației Române de Gimnastică, sau pe cele ale Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Cu patru medalii, dintre care două de aur și câte una de argint, respectiv de bronz, România a fost depășită în clasamentul pe medalii doar de Rusia, cu opt medalii cucerite, dintre care trei de aur și Marea Britanie cu șase medalii, Ellisa Downie (campioana Europei la individual compus), fiind vedeta delegației din Albion cu patru prezențe pe podium. Dacă la organizare încă mai sunt lucruri de învățat, a fost totuși primul eveniment sportiv de a asemenea anvergură, publicul român și străini, a fost la înălțime.

Sala a vibrat pentru toți participanții și a luat foc ori de câte ori la aparate evolua un sportiv din țara noastră. Vor rămâne consemnate în istoria gimnasticii performanțele lui Marian Drăgulescu, sportivul român cu cel mai mare număr de titluri europene (10!!!), care a depășit-o și pe Nadia Comăneci în clasamentul tuturor timpurilor. O performanță fabuloasă este și triumful Cătălinei Ponor la bârnă, sportiva din țara noastră fiind oricum cea mai titrată de pe Bătrânul continent la acest aparat. Titlul de la Cluj este al cincilea, precedentul recod (patru titluri), aparținându-i tot ei. Este de remarcat și debutul clujencei Ioana Crișan, care a terminat a 18-a în finala de la individual compus.