România ”călcată” în picioare

Echipa națională masculină de baschet a clacat în fața Italiei și a suferit una dintre cele mai drastice înfrângeri din istorie, scor 50-101, în fața Italiei. Meciul disputat în cadrul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale FIBA 2019 a fost unul de coșmar pentru ”Tricolori” și pentru suporterii din Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Oaspeții au arătat încă din primul sfert cine este ”șeful” pe teren și au încheiat primele 10 minute cu un avantaj neverosimil (23 de puncte), scor 12-35. Doar al doilea sfert și l-au adjudecat ”Tricolorii”, scor 13-12, dar a fost una dintre cele mai urâte secvențe de joc, în care ambele formații au ratat foarte mult. După pauza mare Italia și-a continuat marșul triumfal pe parchetul Sălii Polivalente.

Și-a adjudecat următoarele două sferturi cu 29-11, respectiv 25-14, pentru o victorie cum nimeni nu s-ar fi așteptat, mai ales după ce România câștigase la sfârșitul săptămânii trecute în Croația. De remarcat este și faptul că ”Tricolorii” nu au fost capabili să marcheze nici măcar 15 puncte per sfert. Italia ocupă primul loc în clasamentul grupei D, cu 8 puncte, urmată de România, 6 puncte, Olanda, 4 puncte, Croația, 3 puncte. Primele trei clasate se califică în faza următoare a competiției. România va juca următorul meci contra Olandei, în deplasare, pe 28 iunie.