România a cucerit o medalie de aur şi una de argint la Balcaniada de semimaraton

România a cucerit 1 medalie de aur prin Nicolae Soare şi una de argint prin Elena Moagă la Campionatul Balcanic de semimaraton pentru seniori, disputată duminică pe un traseu din municipiul Oradea.

În cursa masculină de semimaraton, la seniori, Nicolae Soare (România) parcurs distanţa de 21, 097 km într-o oră, patru minute şi 26 de secunde, stabilind cea mai bună performanţă naţională de tineret, şi a fost urmat în clasament de turcul Bilgic Fatih (1h04min50sec) şi de Vitalie Gheorghiţă (Rep. Moldova) – 1h06min28sec.

În cursa feminină, Olivera Jevtic (Serbia) s-a impus cu timpul de 1h14min39sec şi a fost urmată de românca Elena Moagă (1h17min12sec) şi de turcoaica Tyrkan Ozata (1h17min59sec).

Cursa de semimaraton balcanic a contat şi pentru Campionatul naţional de semimaraton, unde s-au stabilit următoarele ierarhii:

Seniori: 1. Nicolae Soare – Sţiinţa Bacău (1:04:26); 2. Cristinel Irimia – CS Galaţi (1.04:50); 3. Sorin Mineran Sorin – CSM Arad (1:06:28).

Senioare: 1. Liliana Danci – CSM Reşiţa (1:15:51); 2. Daniela Cârlan – CSM Zalău (1:16:31); 3. Elena Moagă – CS Pandurii Tg. Jiu (1:17.12). Elena Moagă, locul 2 la Campionatul balcanic, a înregistrat doar al 3-lea timp în întrecerea naţională.

Pe echipe, în clasamentul la campionatul naţional de semimaraton, primul loc la masculin a fost ocupat de CS Ştiinţa Bacău, cu timpul total 3h21min28sec, urmată de CS Galaţi – 3h22min57sec şi CSM Craiova cu 3h27min20sec.

Campionatul balcanic de semimaraton a reunit la Oradea 14 alergători (9 băieţi şi 5 fete) din Albania, Bulgaria, Croaţia, Macedonia, R. Moldova, Serbia, Turcia şi România, iar la startul campionatului naţional de semimaraton s-au aliniat 84 de sportivi.