Primul eşec pentru „U” în 1-6

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a pierdut la mare luptă meciul din etapa a doua a fazei finale a Ligi Naţionale de Baschet Feminin, scor 53-58, în deplasare, la CSM Târgovişte. În pofida numărului relativ mic de puncte marcate de cele două echipe, meciul a fost spectaculos, cu nerv şi răsturnări temporare de situaţi. Cel mai încins parţial de joc a fost primul, încheiat de universitare în avantaj minim, scor 20-19. Au urmat sferturile doi şi trei în care clujencelor nu le-au mai ieşit aproape nicio schemă de joc, iar gazdele s-au distanţat suficient (10-9 şi 19-9), încât să nu mai aibă emoţi pentru finalul întâlnirii.

Ultimul act a fost o răbufnire a echipei lui Dragan Petricevic, care şi-a adjudecat sfertul patru (15-10), însă a fost prea puţin pentru a mai reveni în lupta pentru victorie. Adriane Ross a marcat 19 puncte pentru Universitatea Cluj, dar acest lucru nu a ajutat echipa, cu atât mai mult cu cât a fost şi eliminată pentru cinci greşeli personale. În următoarea etapă „U” va evolua în faţa propriilor suporteri, sâmbătă, de la ora 19.00, în compania formaţiei Phoenix Galaţi.