Primul aur continental în întrecerile de la Cluj

Echipa națională de cadete a României (categoria de vârstă 12-15 ani) a câștigat titlul continental la tenis de masă, în cadrul Campionatelor Europene ce se desfășoară în aceste zile la Cluj-Napoca. ”Tricolorele mici” au învins Rusia în finală, scor 3-2, la capătul unei înfruntări agonizante. Elena Zaharia și Luciana Mitrofan au reușit să întoarcă scorul de la 0-2, după ce au pierdut primele dispute, cu Arina Slautina, respectiv Elizabeth Abraamian. A urmat meciul de dublu, pe care l-au câștigat fără emoții, 3-0.

O altă performanță importantă au obținut componenții echipei masculine de juniori sub 18 ani. Cu Rareș Șipoș în componență naționala României s-a calificat la Campionatul Mondial de tenis de masă, care va avea loc în luna decembrie. Cristi Pletea, Rareş Şipoş şi Dragoş Oprea au învins în finala mică Germania, scor 3-1. Până acum delegația României a obținut trei medalii la Campionatele Europene de la Cluj, în întrecerile pe echipe.