Povestea frumoasă s-a sfârşit. Talna Oraşu Nou eliminată în turul III al Cupei României

Aventura celor de la Talna Oraşu Nou s-a oprit în turul III al Cupei României

Adevărată revelaţie a Cupei României, echipa de Liga a IV-a, Talna Oraşu Nou n-a mai reuşit să de-a marea lovitură şi să elimine, în turul III al competiţie, echipa SESO Cîmpia Turzii, rebotezată în această vară în FC Arieșul 1907 Turda. Asta după ce reuşise în tururile anterioare să scoată pe Europa Alba Iulia şi FC Zalău, echipe de Liga a III-a.

Totuşi se poate spune că elevii lui Dacian Nastai au părăsit competiţia cu capul sus, după ce au fost învinşi, pe cochetul teren din Oraşu Nou, scor 2-3 de către o formaţie din Liga a III-a. După cum o arată şi scorul jucătorii de la Talna au pierdut onorabil, ba chiar pe final de meci puteau da marea lovitură.

Oaspeţii au intrat mai bine în joc şi după ce au deschis scorul, minutul 27, au conservat bine avantajul până la pauză, chiar dacă gazdele au avut câteva bune oportunităţi de a egala. În repriza a doua tot cei din Câmpia Turzii vor marca, minutul 66 şi se credea că va fi un simplu galop de sănătate pentru echipa vizitatoare. N-a fost aşa deoarece Cristi Cozma a înscris după doar trei minute şi a reaprins speranţele în tabăra echipei din Oraşu Nou. Audienţa era aruncată în aer, în minutul 71, când Bârle reuşeşte să aducă egalarea pe tabela de marcaj, ba chiar “orăşenii” putea să treacă în avantaj după alte câteva ocazii ratate cu seninătate. Va marca în schimb formaţia vizitatoare, golul lui Popa din minutul 80 consfinţind şi rezultatul final al partidei, cu toate că în minutul 93 Ignat putea să ducă meciul în prelungiri, însă balonul lobat elegant peste portarul oaspete a căzut pe bara transversală.

Talna Oraşu Nou – Nagy – I. Cozma, C. Cozma, A. Lung, R. Cseh (C. Crăciun ‘46), S. Câmpan (A. Kovacs ‘84), M. Demian, A. Pajzas (M. Erdei ‘87), S. Erdei, D. Ignat, Bârle (Istvanfi ‘93).