Potaissa Turda a debutat perfect în 2017

Handbaliștii de la Potaissa Turda au întâlnit fosta campioană a României, Steaua București, în meciul care a deschis anul handbalistic 2017, în Liga Națională. Ardelenii au obținut o victorie spectaculoasă scor 24-23 și au avut parte de un final de meci haotic, din cauza brigăzii de arbitrii. În prima repriză jocul a fost echilibrat cu un ușor avantaj de partea militarilor, care s-au aflat mai mereu la conducere. Și Potaissa a reușit în două rânduri să treacă în avantaj minim, dar la pauză tabela de marcaj indica scorul de 12-11 în favoarea gazdelor.

Trupa lui Horațiu Gal a apăsat pe accelerație exact atunci când trebuia, în actul secund. Încet-încet ardelenii au început să controleze meciul și să se distanțeze în câteva rânduri la trei goluri diferență. Când toate păreau să indice o victorie lejeră a Potaissei, arbitrii întâlnirii s-au văzut depășiți de tehnică. Tabela de marcaj indica, la ultimul time aut, o secundă de joc, dar arbitrii au decis să reseteze de mai multe ori tabela. S-a terminat 24-23 pentru Potaissa, iar Pavel și Radu Lazăr au fost principalii marcatori, ambii reușind câte 7 goluri.