Potaissa s-a calificat în semifinalele Challenge Cup

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda a pierdut returul cu Fyllingen Bergen (Norvegia), scor 30-32, dar s-a calificat în penultimul act la Challenge Cup grație victoriei din manșa tur, scor 29-24. La Bergen echipa antrenată de Horațiu Gal a trăit periculos. Gazdele s-au distanțat repede la trei goluri (scor 4-1 în minutul 5), dar s-au văzut conduse (5-6 min. 11), după 6 minute foarte bune ale clujenilor. La pauză a fost 14-12 pentru Fyllingen. Repriza a doua a fost opusul primelor 30 de minute. Clujenii au fost cei care au ieșit pe parchet mai motivați, astfel că, au preluat din nou conducerea (scor 14-15).

De la jumătatea reprizei secunde și până la final norvegienii au încercat cu disperare să egaleze situația la general. Au condus pentru prima oară la patru goluri diferență în minutul 47 (24-20), pentru ca în minutul 58, la scorul de 31-27, să rateze incredibil un contraatac. Au profitat clujenii care au înscris de două ori consecutiv reușind, astfel, să obțină calificarea în semifinalele competiției. În careul de ași Potaissa Turda o va întâlni pe IBV Vestmannaeyjar din Islanda. Meciurile din semifinale sunt programate pe 21/22 aprilie, în Islanda, și 28/29 aprilie, la Turda.