Potaissa a învins, dar calificarea se joacă în Norvegia

Handbaliștii de la Potaissa Turda au obținut o victorie grea, scor 29-24 în fața norvegienilor de la Fyllingen Bergen în prima manșă a sferturilor de finală ale Challege Cup. Întâlnirea de la Turda a fost extrem de echilibrată, nordicii fiind printre favoriți la câștigarea trofeului. Acest lucru s-a simțit încă din startul înfruntării în care handbaliștii din nord au controlat jocul și chiar s-au desprins la două goluri (2-4), după aproape 10 minute din meci. Apoi băieții lui Horațiu Gal au revenit pe tabela de scor și au rămas la conducere până la pauză (12-11).

În actul secund norvegienii au reușit să întoarcă iar rezultatul, dar nu au putut să se desprindă la mai mult de două goluri. A fost momentul în care publicul a făcut să vibreze micuța sală de sport din Turda, iar elevii lui Gal au reacționat imediat, au preluat conducerea și s-au distanțat la 5 goluri până la ultima sirenă. Ghiță, autor a 9 goluri, Rotaru (5) și Cîntec (4), au fost principalii marcatori ai Potaissei. Returul va avea loc la data de 2 aprilie la Bergen. Reamintim că Potaissa Turda a jucat finala Challenge Cup ediția 2016/2017 pe care au pierdut-o în fața celor de la Sporting Lisabona.