Naţionala mică, pe cai mari

Echipa naţională de tineret a României a învins selecţionata statului Liechtenstein cu scorul de 4-0 şi s-a calificat la turneul final al Campionatului European de anul viitor din Italia. Este doar a doua calificare la un turneu final de Campionat European din istoria participărilor echipei naţionale U21. La Ploieşti meciul a început furtunos şi Ianis Hagi a ratat prima ocazie în minutul 7. Puşcaş (minutele 9 şi 12) a ratat şi el, prefaţând cumva prima reuşită a întâlnirii. Tot el avea să deschidă scorul în minutul 13 cu o lovitură de cap, 1-0 pentru România.

Câteva zeci de secunde mai târziu mai ratează o oportuinitate, iar în minutul 23 Hagi dublează avantajul „Tricolorilor[ din lovitură liberă. Până la pauză Puşcaş avea să facă dubla şi România era deja calificată la Euro 2019. În actul secund „Tricolorii” nu au mai forţat. Timpul se scurgea în favoarea lor şi toată lumea aştepta fiesta de după meci. Însă, în minutul 77 Adrian Petre, abia intrat pe teren a dus scorul la 4-0 şi a închis tabela. România a câştigat grupa H cu 24 de puncte, după 7 victorii şi 3 rezultate de egalitate. Turneul final al Campionatului European de fotbal rezervat echipelor de tineret se va desfăşura anul viitor în perioada 16-30 iunie.