Mondialul din Rusia continuă fără echipe din Africa

Senegal a pierdut cu scorul de 0-1 meciul cu Columbia, în ultima partidă a grupei G și Africa nu mai are nici o echipă la Cupa Mondială din Rusia. Toate reprezentativele africane participante la ediția cu numărul 21 a CM de fotbal, Senegal, Maroc, Egipt, Nigeria și Tunsia au părăsit competiția după faza grupelor, aceasta fiind o premieră negativă pentru formațiile continentului negru din 1986 încoace, de la introducerea actualului format al întrecerii.

Senegal a fost cel mai aproape de a se califica în optimi, ratând însă acest lucru la criteriul fair-play. La egalitate de puncte și golaveraj cu Japonia (fiecare având câte 4 puncte și golaveraj 4-4), Senegal părăsește “mondialul” din Rusia, pentru că a acumulat 6 cartonașe galbene, față de numai 4 câte a totalizat Japonia în cele trei meciuri din faza grupelor.

Senegal, echipă aflată la a doua participare la un turneu final de CM (după cea din 2002, când s-a calificat în sferturi), ratează astfel calificarea în optimi și, poate, egalarea performanței din urmă cu 14 ani, clasare între primele 16 echipe din lume. De remarcat, că din cele 13 formații din Africa participante de-a lungul timpului la turneele finale ale CM de fotbal, doar trei au reușit calificarea în sferturile de finală: Camerun (CM 1990), Senegal (CM 2002) și Ghana (CM 2010). Calificări în optimi au reușit: Egipt (CM 1934), Maroc (CM 1986), Camerun (CM 1990), Nigeria (CM 1994, 1998, 2014), Senegal (CM 2002), Ghana (CM 2006, 2010), Algeria (CM 2014).