Mircea Axente, debut cu gol la Universitatea Cluj

Cu golul marcat contra celor de la Energeticianul Petroșani, Mircea Axente a intrat pe lista scurtă a fotbaliștilor care au înscris în primul lor meci oficial în tricoul Universității Cluj / Foto Dan Bodea

Mircea Axente a înscris primul lui gol pentru “U” Cluj în chiar meciul său de debut în tricoul „Șepcilor Roșii”. Intrat în teren în minutul 77, când l-a înlocuit pe Cristi Gavra, fotbalistul venit la ”U” de la Dinamo a înscris al doilea gol al „universitarilor” în prelungirile meciului cu Energeticianul Petroșani, pecetluind astfel victoria Universității Cluj în primul meci oficial al anului 2019.

Mircea Axente se înscrie, astfel, pe lista celor 12 fotbaliști, pe care autorul acestui articol i-a contabilizat în ultimii ani, care au marcat primele lor goluri chiar în meciurile lor de debut la Universitatea Cluj. Cu mențiunea că această evidență s-a ținut doar la meciurile jucate de “U” Cluj în ligile 1 și 2. Axente este al doilea debutant cu gol la “studenților” în acest sezon, după Cristian Gavra, colegul său din linia de atac, care a marcat primul său gol în alb-negru, în victoria, scor 2-0, cu Metaloglobus București, din prima etapă a turului.

Pe lista debutanților cu gol la “U”, o listă pe care subsemnatul o completează începând cu sezonul 2006-2007, se află fotbaliști consacrați, cu multe meciuri în prima ligă din România, cum sunt Claudiu Niculescu, Zeno Bundea sau Bogdan Pătrașcu, dar și patru fotbaliști străini care au evoluat la “U” Cluj, brazilienii Andre Astorga și Cleiton Campos sau slovacii Peter Čvirik și Jakub Vojtus. Mai mult de jumătate din aceste goluri au fost marcate în meciuri încheiate cu victoria „Șepcilor Roșii”, două au fost marcate în meciuri terminate la egalitate, iar în trei cazuri debutanții au marcat în meciuri încheiate cu înfrângerea „studenților”.

Ei au marcat la prima lor apariție oficială în tricoul alb-negru
sezonul 2006-2007, Liga 2
– Ovidiu Stoianof – golul victoriei în 2-1 (deplasare) cu FC Baia Mare, din etapa 1

sezonul 2007-2008, Liga 1
Andre Izepon Astorga (Brazilia) – golul egalizator în remiza 1-1 (acasă) cu Politehnica Iași
Zeno Bundea – primul gol din victoria 2-1 (d) Rapid București

sezonul 2009-2010, Liga 2
Robert Iacob – golul victoriei din meciul câștigat la limită, 1-0 (d) la Gaz Metan Craiova
sezonul 2010-2011, Liga 1
Claudiu Niculescu – a deschis scorul, din penalty, în 1-2 (d) Steaua București
– Peter Čvirik (Slovacia) – golul egalizator în remiza 1-1 (a) cu FC Vaslui
Vlad Morar – golul al treilea din victoria la scor de neprezentare, 3-0 (a) cu Univ. Craiova, gol marcat în prelungiri (‘90+2), la doar un minut după ce a intrat în teren

sezonul 2012-2013, Liga 1
Bogdan Pătrașcu – primul gol al alb-negrilor, din înfrângerea la scor, 2-6 (d) cu Pandurii Tg. Jiu, un gol marcat când gazdele conduceau cu 3-0
Cleiton Campos (Brazilia) – golul de onoare al studenților din eșecul 1-5 (d) cu Steaua București, un gol marcat pe final de meci
sezonul 2015-2016, Liga 2
Jakub Vojtus (Slovacia) – golul victoriei, marcat în prelungiri (‘90+4) în succesul, scor 3-2, din deplasare, cu Olimpia Satu Mare

sezonul 2018-2019, Liga 2
Cristian Gavra – al doilea gol din victoria cu 2-0 din meciul cu Metaloglobus București, din prima etapă a turului, meci disputat la Tg. Mureș, pentru că gazonul de pe Cluj Arena era în refacere după festivalul Untold 2018
Mircea Axente – al doilea gol din victoria, scor 2-0, din deplasare cu Energeticianul Petroșani, gol înscris în prelungirile (‘90+2) primului meci oficial din 2019.