Minifotbal / România, în primele 8 în lume

Clujeanul Cosmin Crăciun s-a calificat cu echipa României în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de minifotbal

Echipa națională de minifotbal a României, din care face parte şi clujeanul Cosmin Crăciun, s-a calificat în sferturile de finală ale ediției inaugurale a Cupei Mondiale, găzduită de Statele Unite. După victoria zdrobitoare din meciul de debut, scor 21-0 cu India, ”Mini-tricolorii” au pierdut meciul doi, scor 3-7, disputat în compania Mexicului, dar au triumfat în partida contra Germaniei, scor 7-2.

În clasamentul final al grupei, Mexicul a ocupat primul loc, urmată de România, Germania și India. Sferturile de finală sunt programate în data de 26 martie, la Tulsa, Allen și Wichita, iar semifinalele și finalele vor avea loc la Chicago, pe 28 și 29 martie. Reamintim că România este campioana europeană en titre la minifotbal, câștigând toate cele cinci ediții disputate de la înființarea competiției.