LNBF / Victorie de final de an

Baschetbalistele Universității Cluj au încheiat anul 2015 cu o victorie în fața propriilor suporteri. Fetele pregătite de Dragan Petricevic au trecut, ieri, scor 64-46, de CSBT Alexandria, într-o partidă din cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naționale. Clujencele au început foarte bine meciul, scorul după primele 10 minute de joc fiind 25-7. Avansul luat în primul sfert plus o prestație solidă au fost ingredientele suficiente pentru o victorie ce i-a bucurat pe cei aproximativ 300 de spectatori prezenti în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

La finalul celor patru sferturi, Ines Ajanovic, autoare a 15 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive, a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre. Ea a fost urmată de Marija Prlja, cu 12 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. În urma acestei victorii, echipa de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj încheie anul 2015 pe locul 6 în clasamentul Ligii Naționale. Clujencele au un total de 22 de puncte și un bilanț de 8 victorii și 6 înfrângeri. Anul 2016 va începe în forță pentru „stundente”. Fetele pregătite de Dragan Petricevic vor întâlni, în deplasare, liderul ACS Sepsi SIC, partida fiind programată în prima săptămână din ianuarie.