LNBF / CSU Alba Iulia a cucerit medaliile de bronz la baschet feminin

CS Universitatea Alba Iulia a trecut fără emoţii de Sepsi Sfântu Gheorghe în finala mică a Ligii Naţionale de Baschet Feminin şi a cucerit medaliile de bronz ale sezonului

Echipa CS Universitatea Alba Iulia a cucerit medaliile de bronz în Liga Naţională de baschet feminin, după ce s-a impus în meciul al doilea al „finalei mici”, în deplasare, scor 77-65, în compania formaţiei ACS Sepsi Sfântu Gheorghe.

Doar în primul sfert al confruntării echipa gazdă a reuşit să-şi facă jocul şi să pună presiune pe formaţia ardeleană, terminând în avantaj după 10 minute scor 22-13. A urmat o lecţie de baschet predată de „universitarele” din Alba Iulia care şi-au adjudecat toate celelalte sferturi, 22-14, 20-16 şi 22-13, terminând disputa pentru medaliile de bronz ale întrecerii interne, după doar două din cele trei partide care s-ar fi putut disputa.

În primul meci, disputat la Alba Iulia, CS Universitatea s-a impus şi mai clar, scor 91-61. Graţie acestei victorii CSU Alba Iulia şi-a depăşit performanţa din sezonul trecut, la capătul căruia a ocupat poziţia a IV-a, pierzând finala mică în faţa echipei CSM Satu Mare.