UPDATE: Rugby: CSM Știința Baia Mare – Steaua, 26-16, scor final

Csaba Gal (foto, la minge) a marcat trei eseuri pentru Știința Baia Mare și i-a calificat pe maramureșeni în finala SuperLigii Naționale

Stadionul Lascăr Ghineț din Baia Mare găzduiește, sâmbătă, semifinala SuperLigii Naționale de rugby a României, între CSM Știința Baia Mare și Steaua Bucureși. Este a șaptea confruntare în penultima fază de campionat național dintre cele două formații, care domină rugby-ul românesc de 10 ani încoace.

Antrenorul maramureșenilor Eugen Apjok va începe confruntarea în următoarea formulă:

Pristăviță, Bărdașu, Rusu, Dănilă, Hristache, Morrell, Dico, Buzatu, Falamoe, Wiringi, Cătună, Gal, Cave, Pop, Botezat.

Rezerve: Rădoi, Tamba, Van Herden, Stoica, Diniș, Clarke, Ciuntu, Suciu.

Steaua trimite în teren următorul 15: Nere, Deca, Braulea, Tatu, Moisei, Mitu, Lucaci, Ianuș, Căplescu, Dumbravă, i. Dumitru, Dascălu, Cazan, Ioniță, Vlaicu.

Rezerve: Adăscăliței, C. Dumitru, Grigore, Melinte, Pătrașcu, Stătulescu, Pascu.

Meciul dintre CSM Știința Baia Mare – Steaua București va începe în aproximativ 15  minute. Rămâi pe transilvaniareporter.ro pentru a urmări transminiunea live a partidei.

Minutul 1, a început meciul Știința Baia Mare – Steaua București. 2.000 se spectatori au umplut până la refuz tribunele Arenei ”Lascăr Ghineț” din Baia Mare.

min. 2 lovitură de pedeapsă Steaua, Vlaicu transformă, Știința – Steaua 0-3

min. 3 Csaba Gal marcează prima încercare a meciului, Ionuț Pop ratează transformarea, Știința – Steaua 5-3

min. 10 eseu pentru Steaua, marcat de Dascălu, Vlaicu transformă Știința – Steaua 5-10

min. 19 lovitură de pedeapsă pentru Știința Baia Mare, Ionuț Pop transformă Știința – Steaua 8-10

min. 38 lovitură de pedeapsă pentru Steaua, Vlaicu transformă, Știința Baia Mare – Steaua 8-13

min. 40 lovitură de pedeapsă pentru Știința, Ionuț Pop transformă, Știința Baia Mare – Steaia11-16

min. 47 cartonaș galben Tatu

min. 49 eseu Csaba Gal, transformă Ionuț Popa, Știința Baia Mare – Steaua 16-16

min. 65 eseu Gal, transformă Clark 23 – 16 pentru Știința Baia Mare

min. 72 Cave părăsește terenul pe targă

min. 74 lovitură de pedeapsă Clark, Știința – Steaua 26-16

min. 80 Fluier final Ștința Baia Mare – Steaua 26-16, maramureșenii se califică în finala SuperLigii Naționale de rugby a României, unde vor întâlni campioana en-titre RCM Timișoara