“U” Cluj – Petrolul 0 – 1/ Hamza le-a tras șapca pe ochi

"U" Cluj speră să obțină un punct în fața Petrolului/ Foto: Dan Bodea

“Șepcile roșii” au debutat cu o înfrângere în noul sezon competițional. Clujenii au fost învinși cu 0-1 de trupa lui Cosmin Contra.

Younes Hamza a fost eroul ploieștenilor. Tunisianul a marcat unicul gol al partidei în minutul 58, cu un șut violent printre picioarele lui Dolha. Atacantul Petrolului și-a trecut în cont și două bare, în repriza secundă (’56, ’65).

Echipele de start:

“U” Cluj: Dolha – Ciupe, Raţiu, Ninu, Turcu – Bucşa, Ad. Popa II – Târnăcop, Cristocea, Borza – Dedu; Rezerve: Niculescu, Takacs, Szilagyi, L. Kovacs, Săndulescu, Van Doten, Odiaka

Petrolul: Pecanha – Achim, Benga, Geraldo, Guilherme – Boudjemaa, Mustivar – Hoban, Grozav, Teixeira – Hamza; Rezerve: Povilas, Neag, Naziri, C. Grecu, Romario, Morar.

Final de meci. “U” Cluj  pierde cu 0-1 în fața Petrolului.

Min 90+4 – Intră Naziri în locul lui Boudjemaa

Min 90 – De la margine s-au arătat 3 minute de prelungire

Min 90 – A intrat Grecu în locul lui Hamza

MIn 90 – Ratare uriașă a lui Odiaka. Atacantul clujenilor a împins mingea cu vârful bocancului, dar Pecanha a reușit să apere

Min 89 – Romario a fost și el “îngălbenit”

Min 87 – Hamza primește galben pentru trageri de timp

Min 86 – Dolha reține balonul trimis de Achim

Min 78 – Cartonaș galben pentru Săndulescu

Min 75 – Szilagyi primește galben pentru proteste. Ninu este și el avertizat

Min 73 – Ciupe intervine providențial în fața lui Hoban, aflat în poziție ideală

Min 68 – Execuția lui Bucșa din interiorul careului trece puțin peste

Min 66 – Intră Romario și iese Mustivar

Min 65 – Hamza șutează în bara transversală, mingea ricoșează la Teixeira, care este blocat la sacrificiu de Szilagyi

Min 60 – Intră Săndulescu în locul lui Popa

Min 58 – GOL Petrolul. Hamza deschide scorul cu un șut violent, printre picioarele lui Dolha

Min 56 – Hamza trimite cu capul în bară, mingea îl lovește pe Szilagyi, ploieștenii cer penalty. Balaj nu acordă nimic

Min 52 – Boudjemaa execută periculo o lovitură liberă, Dolha respinge în corner

Min 46 – Iese Dedu și intră Odiaka, aflat la debutul în tricoul alb-negru

A început repriza scundă

Pauză pe Cluj Arena. “U” și Petrolul se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0.

Min 45+1 – Dolha respinge șutul lui Grozav, după o bâlbâială în careu a fundașilor clujeni

Min 45 – De la margine se arată 2 minute de prelungire

Min 38 – Execută Turcu, dar mult pe lângă

Min 37 – Mustivar primește galben pentru un fault asupra lui Borza. Lovitură liberă pentru “U” de la 22 de metri

Min 32 – Universitatea trece din nou pe lângă gol. Borza șutează peste din doar câțiva metri. Clujenii cer penalty la un henț în careu al lui Grozav, dar Balaj e de neclintit

Min 21 – Prima schimbare la “U”. Intră Szilagyi în locul lui Rațiu, accidentat

Min 8 – Ocazie uriașă pentru gazde. Cristocea execută o lovitură liberă din lateral dreapta, Popa reia cu capul milimetric pe lângă

Min 6 – Același Grozav trimite puternic de la mare distanță, Dolha respinge în față, dar Hamza ratează execuția