FINAL Petrolul – CFR Cluj 3-2. Sfâșiați de “lupi”!

Djokovic (foto, în vișiniu) a marcat o dublă pentru CFR, dar nu a putut împiedica un nou eșec al feroviarilor clujeni / Foto: Dan Bodea

Criza continuă la CFR. Formația din Gruia a pierdut pe terenul Petrolului, scor 2-3, la capătul unui meci spectaculos.

Eliminați din Cupă, feroviarii sperau să-și ia revanșa în fața ploieștenilor. Calculele lor au fost anulate însă de trupa lui Cosmin Contra. Dore a deschis scorul în minutul 10, după ce l-a driblat cu ușurință pe Cadu și a tras nemilos la colțul lung. Teixeira a dublat avantajul după doar trei minute.

CFR nu a abandonat însă lupta. Clujenii au revenit incredibil în joc, grație dublei semnate de Damjan Djokovic (’25, ’38). Bucuria “vișiniilor” fost stricată însă de Priso. Lăsat liber în careu, camerunezul a adus victoria echipei sale, după ce l-a executat cu sânge rece pe Felgueiras (’67).

Echipele probabile:

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme – Boudjemaa, Hoban – De Lucas, Teixeira, Albin – Dore; Rezerve: Bornescu, Mustivar, Beţa, Walter Fernandez, Abel Camara, Priso, Morar

CFR Cluj: Felgueiras – Velayos, Cadu, Rada, Camora – Djokovic, Muniru – Maah, Gabionetta, Batin – Obgu; Rezerve: Mincă, Hora, Sepsi, Voiculeţ, Obiora, Fl. Costea, Deac

Final de meci. Petrolul se impune cu 3-2 în fața CFR-ului.

Min 90+1 – Costea vede galben pentru un henț în careu

Min 84 – Iese Albin, intră Morar

Min 83 – cadu reia cu capul mult pe lângă

Min 82 – Costea șutează la colțul scurt, mingea trece la o palmă de poartă

Min 79 – Iese Gabionetta, intră Voiculeț

Min 77 – Hoban caută vinclul, dar mingea trece pe lângă poartă

Min 75 – Djokovic centrează pentru Batin, iar atacantul reia puțin alături, din cădere

Min 74 – Deac intră în locul lui Maah

Min 71 – Intră Mustivar, iese Teixeira

Min 70 – Albin execută o lovitură liberă direct în brațele lui Felgueiras

Min 68 – Priso are din nou șansa golului, dar trimite alături dintr-o poziție ideală

Min 67 – GOL Petrolul! Singur în careu, Priso îl execută cu sânge rece pe Felgueiras

Min 62 – Intră Costea, iese Ogbu

Min 62 – Djokovic primește galben

Min 60 – Felgueiras respinge în corner șutul lui Teixeira

Min 59 – Intră Priso în locul lui de Lucas

Min 58 – Batin îl ia la țintă pe Pecanha din 4 metri

Min 57 – Dore nu reușește să reia în plasă din doar 2 metri!

A început repriza secundă

Pauză la Ploiești. Petrolul și CFR se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 2-2.

Min 45+1 – Ocazie mare pentru Petrolul. Singur la 4 metri, Dore reia cu capul paralel cu poarta

Min 41 – Hoban trage în bară. Felgueiras era bătut

Min 38 –  GOL CFR! Djokovic realizează dubla, după o pasă a lui Maah

Min 32 – Gabionetta șutează pe jos d ela mare distanță, dar în blocajul fundașilor adverși

Min 30 – Felgueiras intervine excelent la șutul lui Dore, din lateral dreapta

Min 30 – Maah trage din întoarcere, Pecanha reține

Min 27 – Același Djokovic încearcă sî bifeze dubla, dar un fundaș de la Petrolul respinge balonul trimis de croat pe colțul scurt, din lovitură liberă

Min 25 – GOL CFR Cluj! Pablo de Lucas degajează în Boudjemaa, kmingea aunge la Djokovic, care expediază o torpilă fără speranțe pentru Pecanha

Min 20 – Djokovic trimite puternic din afara careului, mingea trece puțin peste

Min 15 – Ogbu este deposedat în careu în momentul șutului

Min 13 – GOL Petrolul! Teixeira marchează după ce îl driblează pe Felgueiras

Min 10 – GOL Petrolul! Dore îl driblează cu ușurință pe Cadu și înscrie cu latul la colțul lung