FINAL Pandurii – Dnepr 0 – 1. Debut cu stângul pentru gorjeni în grupele EL

Pandurii a pășit cu stângul în grupele Europa League. Formația gorjeană a cedat pe teren propriu în fața lui Dnepr, scor 0-1.

Unicul marcator al meciului a fost căpitanul Ruslan Rotan. Mijlocașul grupării de pe Nipru a înscris pe finalul primei reprize, la o fază în care apărarea vicecampioanei României a “adormit” (’38).

Pandurii a căutat drumul către gol în actul secund, dar Adrovic, Buleică și Ciucur nu l-au putut învinge pe goalkeper-ul advers, Boyko.

În celălalt meci al grupei, Fiorentina a dispus de Pacos de Ferreira cu 3-0.

Echipele de start:

Pandurii: Stanca – Ungurușan, Da Silva, Paraskevas, Momcilovici – Breeveld, Anton – Buleică, Eric, Nicoară – Adrovic; Rezerve: Mingote, Mamele, Pleaşcă, C. Cristea, Distefano, Paulinho, Ciucur; Antrenor: Cristi Pustai

Dnepr: Boyko – Fedetskiy, Mazuch, Cheberyachko, Vlad – Bruno, Rotan, Kankava, Konoplianka – Zozulya, Matheus; Rezerve: Lastuvka, Mandzyuk, Strinici, Kulakov, Kravchenko, Shakhov, Seleznyov; Antrenor: Juande Ramos

Final de meci. Pandurii pierde confruntarea cu Dnepr, scor 0-1. Pentru ucraineni a marcat Rotan, în minutul 38.

Min 90+4 – Seleznyov ratează singur cu Stanca. Atacantul a încercat un lob peste portarul Pandurilor, dar mingea a trecut peste

Min 90 – De la margine se arată 3 minute suplimentare

Min 88 – Intră Kulakov în locul lui Zozulya

Min 88 – Zozulya reia cu capul pe lângă poartă, din doar câțiva metri

Min 86 – Eric centrează pentru Agrovic, care încearcă să reia spre poartă, dar luftează

Min 85 – Intră Shakhov, iese Konoplyanka

Min 80 – Ciucur caută colțul lung, dar Boyko reține

Min 79 – Ciucur vede galben pentru simulare

MIn 75 – Iese Ungurușan și intră Paulinho

Min 73 – Matheus primește în careu, dar irosește șansa de a majora diferența pe tabelă

A început repriza secundă

Pauză pe Cluj Arena. Dnepr conduce cu 1-0 pe Pandurii după primele 45 de minute.

Min 44 – Nicoară centrează în forță, Boyko boxează și îndepărtează pericolul

Min 41 – Stanca apără șutul lui Konoplianka

Min 40 – Ocazie mare pentru Dnepr. Matheus îl driblează pe Stanca, șutează, dar Ungurușan scoate de pe linia porții

Min 38 – Gol Dnepr. Rotan deschide scorul cu latul la colțul scurt, după o gafă în apărarea gazdelor

Min 30 – Rotan primește cartonașul galben

Min 29 – Zozulya reia cu capul puțin alături, de la margine se semnalizează ofsaid

Min 24 – Gorjenii cobină frumos în preajma careului advers, dar centrarea lui Momcilovic este prinsă fără probleme de Boyko

Min 18 – Voleul lui Buleică din interiorul careului trece puțin peste

Min 16 – Ocazie uriașă pentru Pandurii. Rotan execută parșiv o lovitură liberă, Konoplianka reia cu capul, dar Stanca reține în doi timpi. De la margine se semnalizase ofsaid