LIVE TEXT Oţelul – “U” Cluj 2-1/ Învinşi de un fost antrenor

"U" Cluj înregistrează cel de-al doilea insucces stagional/ Foto: Dan Bodea

“U” Cluj a pierdut în deplasarea de la Galaţi cu Oţelul, echipă antrenată de fostul antrenor al “şepcilor roşii”, Ionuţ Badea, cu scorul de 2-1, după ce la pauză erau în avantaj, scor 1-0, datorită reuşitei lui Vasilică Cristocea din minutul doi.

De la  Oţelul Galaţi a marcat Ionuţ Neagu în minutul 73 din lovitură liberă şi Marquinhos în minutul 86 dintr-o lovitură de la unsprezece metri.

Etapa viitoare, Universitatea va primi vizita celor de la Ceahlăul Piatra-Neamţ, în timp ce gălăţenii se vor deplasa pe terenul celor de la Pandurii.

Echipele de start:

Oţelul: Brăneţ –  Antunes, Sîrghi, Costin, Murgoci –  Neagu, Milea, Giurgiu –  Astafei, Marquinhos,  Iorga; Rezerve: Simaitis, Cojoc, Popescu, Filip, Băjenaru, Adăscăliţei, Paraschiv

U Cluj: Dolha – Ciupe, Ninu, Szilagy,  Van Dotten – Bucşa, Popa II – Takacs, Cristocea, Borza – Dedu; Rezerve: Niculescu, Mutu, Turcu, Kovacs, Tîrnăcop, Săndulescu, Odiaka

Final de meci. Universitatea Cluj pierde la Galaţi cu 2-1 după ce a condus la pauză cu 1-0.

Min 90+2 – Gălăţenii ţin de minge la mijlocul terenului

Min 90 – De la margine se arată patru minute de prelungire

Min 86 – Gol Oţelul. Marquinhos îşi aduce echipa în avantaj după ce înscrie din penalty

Min 84 – Raul Ciupe respinge de pe linia porţii după un atac în forţă a lui Marquinhos

Min 82 – Paraschiv trimite în bară din câţiva metri

Min 78 –  Ultima modifcare la “U”. Intră Săndulescu în locul lui Vasilică Cristocea, marcatorul primului gol al partidei

Min 74 – Intră Turcu iese Takacs la “U”

Min 73 – GOL Oţelul. Ionuţ Neagu înscrie un gol superb dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, exact în vinclul porţii lui Dolha

Min 70 – Marquinhos trimite mult peste poartă dintr-o lovitură liberă

Min 67 – Van Dotten intervine în ultimul moment şi îşi păstrează echipa în avantaj

Min 65 – Astafei trimite puţin peste poartă după o lovitură liberă executată rapid de oţelari

Min 63 –  La Oţelul Galaţi este introdus pe teren Filip în locul lui Milea

Min 60 – Un nou cartonaş galben,  Marquinhos este avertizat pentru o simulare la marginea careului clujean

Min 57 – Iese Iorga şi intră Gabriel Paraschiv la Oţelul Galaţi

Min 54 – Victoraş Asaftei primeşte cartonaş galben

Min 53 – Adrian Popa II trimite slab, direct în braţele lui Brăneţ

Min 49 – Lovitură liberă pentru Oţelul din lateral dreapta, însă fără rezultat.

Min 47 – Trage puternic Târnăcop, respinge Brăneţ

Min 46 – La Galaţi iese Murgoci şi intră Dan Popescu

A început repriza secundă

Pauză la Galaţi. “U” Cluj conduce cu 1-0 pe Oţelul după primele 45 de minunte.

Min 45 – Se arată două minute de prelungiri

Min 42 – Borza schimbat, a reacţionat nervos, lovind copertina de la banca de rezerve, iar arbitrul Marius Avram i-a acordat al doilea galben, primind automat cartonaş roşu

Min 41 – Prima schimbare a partidei. Iese Borza şi intră Ionuţ Târnăcop

Min 38 – Ocazie mare pentru Galaţi, Sârgi trimite pe lângă poartă. De cealaltă parte, Universitatea cere penalty

Min 37 – Borza de la “U” şi Neagu de la gazde primesc cartonaş galben.

Min 36 – Sârgi trimite peste poarta Universităţii

Min 35 – Ninu respinge în ultimă instanţă. Universitatea scapă dintr-o fază grea

Min 33 – Primul cartonaş galben primit de oţelari prin Sergiu Costin

Min 26 – Ciocnire puternică în careul mic al clujenilor. Adi Popa II se resimte, dar revine rapid pe gazon

Min 23 – Asalt la poarta Oţelului. Ninu trimite cu capul în bară la poarta apărată de Brăneţ

Min 22 – Lovitură liberă pentru “U” de la 30 de metri. Ninu trage bine şi mingea e deviată în corner

Min 19 – Contraatac irosit de gălăţeni

Min 16 – Galben şi pentru Takacs

Min 14 – Galben pentru Adi Popa II de la Universitatea

Min 8 – Lovitură de la colţ pentru Oţelul Galaţi. Sergiu Costin trimite puţin peste poartă.

Min 2 – GOL Universitatea. Vasilică Cristocea introduce mingea în plasă cu o lovitură de cap, după centrarea lui Takacs.