FINAL Gaz Metan – “U” Cluj 2 – 1. Le-au tras șapca pe ochi

"U" Cluj țintește prima victorie din acest sezon / Foto: Dan Bodea

“U” a suferit un nou eșec în Liga I. Formația clujeană a pierdut duelul cu Gaz Metan, scor 1-2.

“Studenții” au deschis primii scorul prin Borza, care a reușit unul dintre cele mai frumoase goluri ale campionatului: trasor de la 30 de metri, la colțul lung (’56). Avantajul oaspeților a durat doar șase minute. Todea a egalat cu un șut plasat, fără speranțe pentru Veselovsky, după o gafă în apărare a lui Gaston Mendy.

Munteanu a adus a doua victorie pentru medieșeni în acest sezon, după ce l-a executat cu sânge rece pe goalkeeper-ul slovac al trupei universitare (’67).

Echipele de start:

Gaz Metan: Buchta – Zaharia, Frăsinescu, Muth, Buzean – Todea (cpt), Tahar – Munteanu, Fl. Dan, Petre – Robertson; Rezerve: Greab, Markovic, Avram, Llullaku, Bud, Vitinho, Sandu

“U” Cluj: Veselovsky – Takacs, Szilagyi, Abrudan, Mendy – Bucşa – Rilke, Târnacop, Cristocea, Borza – Ene; Rezerve: Niculescu, Cordoş, Prescură, Balde, Calcan, Dedu, Lemnaru

Final de meci.  “U” Cluj pierde cu 1-2 pe terenul lui Gaz Metan

Min 90+3 – Bud ratează incredibil. Atacantul băimărean încearcă să-l lobeze pe Veselovsky, dar goalkeeper-ul oaspeților nu s elasă păcălit

Min 90+1 – O nouă intervenție excelentă a lui Veselovsky. Portarul slovac scoate în corner șutul lui Vitinho din preajma careului mare

Min 90 – Veselovsky intervine excelent la execuția lui Todea din lovitură liberă de la 35 de metri

Min 86 – Iese Petre, intră Llullaku

Min 83 – Borza execută slab o loviturăl iberă, din lateral dreapta. Fundașii Gazului resping în corner

Min 78 – Iese Cristocea, intră Lemnaru

Min 78 – Veselovsky scoate în bară șutul lui Ciprian Petre, din lovitură liberă

Min 67 – Gol Gaz Metan. Mendy comite o nouă gafă în defensivă, iar Munteanu profită și marchează cu un șut puternic pe centrul porții

Min 63 – Gol Gaz Metan. Munteanu încearcă să șuteze spre poartă, dar ratează execuția, mingea ajunge însă la Todea, care înscrie cu un șut plasat la colțul lung

Min 60 – Iese Florin Dan, intră Vitinho

Min 56 – GOL “U” Cluj! Borza deschide scorul după o super-execuție: torpilă de la 30 de metri, la colțul lung!

Min 46 – Întră Dedu, în locul lui Ene, absent din joc în prima repriză

A început repriza secundă

Pauză la Mediaș. Gaz Metan și “U” se află la egalitate după primele 45 de minute.

Min 41 – Târnăcop ia o acțiune pe cont propriu, dar este deposedat în careu. Șansă bună irosită de clujeni

Min 33 – Veselovsky iese din poartă și reține fără probleme execuția lui Petre din lovitură liber, lateral stânga

Min 26 – Buzean trimite puțin alături din lovitură liberă de la 25 de metri

Min 23 – Borza șutează din lateral stânga, Buchta reține

Min 19 – Frăsinescu trimite slab cu capul din interiorul careului

Min 18 – Todea reia din vole, Veselovsky reține

Min 11 – Ciprian Petre îl întoarce pe Mendy, trage cu interiorul, dar mingea trece mult peste

Min 8 – Frăsinescu reia cu capul puțin peste

Min 5 – Ocazie mare pentru Mediaș. Petre centrează pentru Florin Dan, care este blocat la sacrificiu de Veselovski