LIVE TEXT Fed Cup/ Revanșa Simonei!Halep trece în trei seturi de Petra Kvitova

Meciul trei al sferturilor de finală din Grupa Mondială a Fed Cup a adus la Cluj și cea mai așteptată victorie. Simona Halep a trecut în trei seturi (6-4, 3-6, 6-4) de Petra Kvitova, după un meci de infarct care a durat 2 ore și 11 minute. A fost o partidă trăită la intensitate maximă în care jucătoarele care în prima zi și-au pierdut meciurile au încercat să își ia revanșa. A reușit acest lucru doar Simona Halep, care rămâne astfel neînvinsă în duelurile cu Petra Kvitova. Victoria româncei aduce scorul general la 2-1 pentru România. Următorul meci le aduce față în față pe Monica Niculescu și Karolina Pliskova.

Cehia a venit la Cluj din postura de număr unu mondial în clasamentul Fed Cup. România se află pe locul 7, și bate la ușile semifinalelor Fed Cup pentru prima data de la prima participare, în anul 1973. În timp ce Cehia se laudă cu 9 titluri dintre care patru au fost câștigate la ultimele cinci ediții, România a atins de cinci ori faza sferturilor de finală cu un record de 75 de victorii și 52 de înfrângeri. Cele două țări se mai întâlniseră o singură dată, tot în sferturile Grupei Mondiale. Meciul disputat la Berlin în anul 1980 s-a terminat cu victoria Cehoslovaciei, cu scorul de general de 2-1 (regula conform câștigătoarea se decide dup sistemul „cel mai bun din 5 meciuri” avea să apară mai târziu).