LIVE TEXT Fed Cup/ Meciul 4: Monica Niculescu pierde cu Pliskova și seria se decide la „dublu”

Seria cu Cehia Continuă. Monica Niculesc pierde 4-6, 6-4, 3-6 împotriva Karolinei Pliskova, iar confruntarea din sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup se va decide în meciul de Dublu. Niculescu nu a mai reușit să își surprindă adversara în această partidă. Chiar dacă forhand-ul slice a funcționat din nou la parametri maximi, serviciul a reprezentat o mare problemă pentru româncă.

____________________________________________________

Monica Niculescu este pe terenul de tenis o adevărată simfonie. Forhand-ul slice este una dintre cele mai ciudate, dar eficiente, lovituri din WTA, iar adversara ei Petra Kvitova a parut în meciul doi nepregătită pentru această probă. Cele două se mai întâlniseră o singură dată la Eastbourne. Kvitova a învins atunci în două seturi, dar la Cluj datele problemei erau altele. Încă din startul partidei, Niculescu a pus slice-ul în prag. Loviturile tăiate au obligat-o în permantență pe Kvitova să lovească mingi ce ajungea în terenul ei îngropate deja. Strategia s-a dovedit de aur: Niculescu a forțat-o pe Kvitova să culeagă mai toate mingile de la 15 cm de suprafața de joc și să comită doar în primul set 27 de greșeli neforțate, față de doar 8 câte a avut românca. Primul set s-a terminat deloc surprinzător cu scorul de 6-3 pentru Niculescu, care în setul 2 a continuat recitalul: slice-uri în fiecare punct, un serviciu aproape impecabil și, prin urmare o victorie cu 6-3, 6-4 în fața unui număr 9 mondial care a comis nu mai puțin de 46 de greșeli neforțate.