Cupa României / FINAL Dinamo – Sănătatea Cluj 4 – 0

Sănătatea nu a putut emite prea mari pretenții în fața lui Dinamo. Echipa clujeană a ratat calificarea în optimile Cupei, după ce a pierdut cu scorul de 0-4, la fel ca și în 2007.

“Virușii verzi” au rezistat doar 40 de minute în fața “câinilor”. Zougoula a deschis scorul cu latul, după o ieșire greșită din poartă a lui Todoran. Ivorianul a realizat dubla la începutul reprizei secunde, după ce a fructificat pasa lui Lazăr (’48). Dănciulescu a dus scorul la 3-0, cu un șut în forță din interiorul careului (’52).

Rotariu a închis tabela în minutul 63, după o bâlbăială în careu a apărării clujene.

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski – Fai, Luchin, Durimel, Filip – Lazăr, Elton, Thicot, Curtean – Dănciulescu, Zougoula; Rezerve: Bălgrădean, Rotariu, C. Munteanu, V. Balint, I. Şerban, Grecu, Rus

Sănătatea: Todoran – Bucur, Kis, Albu, Nicula, Văidean, Gaşpar, Şoş, Paul Şimon, Perde, Sărmăşan; Rezerve: Vlad Pop, Vădana, Ghişa, Ceaca, Boşka, Alexandru Pop, Totpezan

Final de meci. Sănătatea pierde la același scor în fața lui Dinamo, ca și în 2007: 0-4!

Min 90+1 – Rotariu scapă pe contraatac, pasează pentru Zougoula, dar un fundaș clujean respinge balonul

A început repriza secundă

Pauză. Dinamo conduce cu 1-0 pe Sănătatea Cluj, grație golului marcat de Zougoula.

Min 41- GOL Dinamo! Zougoula înscrie cu latul de la 8 metri. Todoran a ratat intercepția cu balonul

Min 39 – Kis caută vinclul din lovitură liberă, Naumovski respinge de sub bară în corner

Min 39 – Filip vede galben pentru un fault dur

Min 37 – Voidean trage cu latul la colțul scurt, Naumovski reține

Min 37 – Curtean primește cartonașul galben

Min 35 – Todoran intervine în fața lui Steliano Filip

Min 29 – Zougoula trimite cu capul, mult pe lângă

Min 23 – Todoran iese excelent din poartă și ajunge primul la balon înaintea lui Curtean, scăpat singur spre poartă

Min 15 – Durimel reia cu capul din 4 metri, Todoran are însă un reflex uimitor

Min 10 – Nicula trimite puțin peste, cu exteriorul, din afara careului

Min 5 – Zougoula înscrie, dar de la margine se ridică fanionul

Min 3 – Kis trage din lovitură liberă de la mare distanță, mingea este deviată de Luchin în aut de margine