Liga Naţională / Minaur câştigă după trei etape de “secetă”

Handbaliştii de la Minaur Baia Mare s-au întrebuinţat serios pentru o nouă victorie în Liga Naţională

Echipa masculină de handbal Minaur Baia Mare a obţinut primul succes după trei înfrângeri consecutive, scor 24-23, în faţa formaţiei CS Caraş Severin, într-un meci din cadrul etapei a VIII-a din Liga Naţională. Partida a fost una extrem de încrâncenată deşi gazdele au fost mereu la conducere pe tabela de marcaj.

Oaspeţii au reuşit mereu să revină aproape de Minaur, ori de câte ori maramureşenii reuşeau să ducă scorul la un avantaj aparent liniştitor. La pauză Minaur avea 13-10, iar în minutul 38, 17-13 şi finalul de meci părea să fie la îndemâna jucătorilor lui Gheorghe Covaciu.

CS Caraş Severin a revenit încă o dat, iar în minutul 53 tabela indica 22-21 în favoarea băimărenilor. Grasu şi Leordean au marcat de două ori la rând şi Minaur s-a impus în final la limită, dar pe deplin meritat. Grasu şi Bondar cu 9, respectiv 5 goluri, au fost principalii marcatori ai echipei din Maramureş care va juca etapa viitoare, în deplasare, la Dinamo Bucureşti.