LIGA a III-a / Sănătatea, victorie la limită cu Unirea Jucu

Foşti colegi la “U” Cluj, Morar (foto, stânga) şi Grigoroşcuţă s-au duelat fără menajamente în derby-ul clujean din seria C5, Sănătatea Servicii Publice – Unirea Jucu / Foto: Dan Bodea

“Viruşii verzi” au învins cu 2-1 pe Unirea Jucu, în meciul celor mai bine clasate echipe clujene din seria C5 a ligii a III-a. Condusă la pauză prin golul marcat de Vlad Pop (23), Sănătatea a revenit în partea secundă a întâlnirii disputate vineri pe terenul CMC de pe Cetăţuie şi a câstigat cu 2-1 meciul cu Unirea Jucu, prin golurile marcate de Andrei Ceaca (minutul 54) şi Nadin Crişan (74).

Dacă Unirea Jucu a dominat prima parte a jocului, Sănătatea s-a impus în a doua repriză, având, în ultima jumătate de oră de joc, doi oameni în plus pe teren. A fost un meci de angajament, aprig disputat, pe un teren neângrijit, care a pus destule probleme unor jucători tehnici care acum câţiva ani jucau în ligile 1 şi 2, mulţi dintre cei care s-au confruntat vineri fiind componenţi ai echipelor “U” Cluj, CFR Cluj, Unirea Alba Iulia sau UTA.

În meciul disputat pe terenul CMC au evoluat următoarele echipe:
Sănătatea Cluj: Radu Biliga – Dumitru Bucur, Nadin Crişan, Kis Csaba, Kelemen Andras – Cristian Nicula (’68 Radu Danciu), Bogdan Paravan, Bogdan Dolha (’52 Nistor Vădean), Marius Morar (’52 Andrei Ceaca)  – Boska Arnold, Alexandru Gaşpar (’82 Paul Şimon); Antrenor: Marius Semeniuc.
Unirea Jucu: Alin Vâtcă (’35 Andrei Ursu)  – Claudiu Bărbos, Cristian Grigoroşcuţă, Dan Pop, Florin Pop – Vlad Pop, Rareş Stan (’78 Dan Văscan), Ştefan Bogdan (’78 Mihai Negrea), Vlad Mănăşturean – Vasile Pop, Ciprian Suciu (’70 Mădălin Mureşan); Antrenor: Daniel Sima.

Cartonaşe galbene: Boska, Gaşpar, Bucur, Kis / R. Stan, Mureşan; Cartonaşe roşii: Fl.  Pop – ’38 (pentru două avertismente), Grigoroşcuţă – ‘60 (fault de ultim apărător).
Arbitru: Ciprian Damian (Zalău); Asistenţi: Sebastian Pantea, Alina Mihoc (ambii din Arad); Observatori: Vasile Marc, Grigore Boca.

Tot vineri s-au mai disputat două meciuri contând pentru etapa cu numărul 18 în seria C5: Naţional Sebiş – FC Arieşul Turda 0-0 şi Şoimii Pâncota – FCM Baia Mare 2-1. Meciurile FC Zalău – Unirea Dej şi CS Ineu – CS Oşorhei se dispută sâmbătă de la ora 15.00. Metalurgistul Cugir a stat.

Nu există Comentarii

1. Ionut says:

Felicitari Unirea Jucu pentru joc si determinare,ati fost mult peste ei ,a fost japca pe fata..puteti sa mai umblati si voi la arbitri(nu doar virusii) v-a umplut de cartonase)